Chiar daca cei mai multi o vedeau pe Real Madrid castigatoarea detasata a campionatului spaniol, etapa trecuta Barcelona a reusit sa o depaseasca si sa ocupe prima pozitie restartand astfel campionatul pe care l-a castigat sezonul trecut Atletico Madrid. Aflata in cursa pentru ocuparea unui loc de Champions League, Atletico Madrid a pierdut astazi pozitia care-i asigura participarea, dupa ce a bifat a treia remiza din campionat. A fost a treia remiza consecutiva, dupa cea cu Sevilla si cea de la Valencia. De partea cealalta Valencia a reusit ieri sa o invinga pe La Coruna cu scorul de 2-0 si a urcat pe locul 3, potrivit  flashscore.ro

In meciul disputat astazi contra celor de la Espanyol, Atletico Madrid a avut prima ocazie in minutul 12, atunci cand Fernando Torres a incercat sa il invinga cu capul pe Cassila.

Pana in minutul 45+3 nu a avut loc nici un fapt de semnalat insa, la sfarsitul acestei reprize, Miranda a luat cartonas rosu dupa ce l-a lovit cu cotul pe un adversar. In a doua repriza antrenorul lui Espanyol, Sergio, a incercat sa profite de avantajul numarului de jucatori si l-a trimis pe Canas in teren, schimband astfel tactica echipei. Cu toate acestea, sansele cele mai mari au fost de partea celor de la Atletico Madrid. In minutul 50 Griezmann a reusit sa introduca mingea in plasa, dar golul nu a fost validat din cauza unui fault in atac. O alta sansa mare a fost irosita de Raul Garcia in minutul 77. Arda Turan o putea aduce din nou pe Atletico in avantaj in minutul 85.

Din pacate pentru Diego Simeone a fost a treia remiza consecutiva in campionat, un nou motiv, pe langa oferta colosala facuta, care l-ar putea determina sa accepte scaunul celor de la Manchester City, echipa care se speculeaza ca l-ar fi contactat.

Pana atunci, etapa viitoare, Atletico Madrid va incerca sa opreasca seria rezultatelor negative, incercand sa obtina toate punctele in meciul cu cei de la Getafe. Daca vor reusi, vor putea sa mai spere intr-o reala sansa de participare in Champions League. #UEFA Champions league