Villarreal nu a reusit sa ii faca fata Barcelonei si a pierdut si meciul retur din semifinala Cupei Spaniei cu scorul de 1-3 , iar la general a fost 2-6 . Acelasi scor s-a inregistrat si in retur datorita unei duble a lui Neymar si a unei executii superbe a lui Luis Suarez. Partida a avut loc de aceasta data pe El Madrigal insa sperantele submarinul galben au fost spulberate dupa doar 3 minute de la inceputul partidei cand Lionel Messi i-a pasat foarte bine lui Neymar care a reusit sa deschida scorul , marcand al 25-lea gol in toate competitiile , din care au fost 11 asisturi a lui Lionel Messi .

Totul parea sa decurga normal spre pauza , cu Barcelona intrand in avantaj insa fostul jucator al Barcelonei Jonathan dos Santos a reusit sa fructifice centrarea lui Jaume Costa si a inscris pentru 1 -1 .

Tot la aceeasi faza fundasul catalanilor Busquets s-a accidentat si a fost inlocuit de Mathieu . Desi nu prea mai aveau sperante cei de la Villarreal totul s-a naruit in minutul 65 cand Pina a vazut direct cartonasul rosu dupa o intrare foarte tare la Neymar . Pentru Barcelona totul a devenit mai simplu cu un om in plus si Luis Enrique l-a avansat in centru pe Mascherano si catalanii au reusit sa inscrie prin Luis Suarez care a primit o pasa foarte buna de la Mascherano . Atacantul Barcelonei a reusit al 4-lea gol in ultimele 3 partide si se pare ca uruguayanul isi revine la forma care l-a consacrat ca fiind un atacant de temut ,un fotbalist exceptional care da multe pase de gol si goluri , pana acum pasele de gol le-a dat in multe momente insa ii lipseau goluri care deja incep sa apara .

Totul era clar despre echipa care merge mai departe insa Neymar a mai avut un cavant de spus in minutul 88 iar Barcelona va juca a 5- a finala din Cupa Spaniei din ultimii 7 ani , pe care a reusit sa o castige de 26 de ori in toata istoria ei.

Finala competitiei va avea loc pe data de 30 mai pe un stadion necunoscut inca . Dupa 25 de etape Barcelona ocupa locul 2 in La Liga la 2 punctele in spatele Realului.