Belgia a avut un start ezitant privind preliminarile Euro 2016 insa in etapa aceasta a demolat-o pe Cipru cu scorul de 5-0 pe Roy Baudoin din Bruxelles.Fellaini poate fi considerat omul meciului dupa ce a reusit o dubla iar tot acesta a deschis si scorul in minutul 21, mijlocasul celor de la Manchester United reusind sa profite de o greseala a lui Laban si l-a invins Kissas si totul parea mult mai usor. Partida a fost una linistita pana in minutul 35 cand Eden Hazard a dat o pasa geniala pentru Benteke care a reusit sa inscrie cu capul. La pauza s-a intrat cu avantajul de 2 goluri pentru belgieni si in mare parte soarta partei parea rezolvata.

In minutul 66 a iesit din nou la rampa acelasi Fellaini care a reusit dubla cu o executie spectaculoasa la vinclul portii. Meciul nu parea a fi terminat nici pe departe iar peste doar un minut Eden Hazard i-a facut concurenta jucatorului lui Manchester United reusind si acesta un gol spectaculos dupa o cursa spectaculoasa prin defensiva oaspetilor apoi a inscris cu un sut plasat. Belgienii nu au vrut sa se opreasca si au reusit sa mai marcheze prin debutantul Bashuayi, atacantul francezilor de la Marseille care a reusit sa inscrie dupa doar 3 minute dupa ce a fost introdus pe teren. Meciul s-a incheiat cu victoria categorica a belgienilor scor 5-0 si au urcat pe locul 3 in grupa dupa Tara Galilor si Israel.

O alta echipa care a reusit sa se impuna categoric a fost Croatia reusind sa invinga Norvegia cu scorul de 5-1 in derby-ul grupei H iar elevii lui Niko Kovac sunt foarte aproape de a 4-a prezenta consecutiva la un campionat european.

In inceputul partidei singurul lucru care a impresionat a fost titularizarea tanarului jucator de la Real Madrid Odegaard care este cel mai tanar jucator din istoria preliminarilor europene evoluand la varsta de 16 ani si 3 luni.Nordici au reusit sa reziste doar o jumatate de ora pana sa primeasca gol apoi totul s-a spulberat pentru Norvegia iar in final meciul s-a incheiat fara nicio emotie pentru croati.