Duminica seara a fost programat unul dintre cele mai mari derby-uri din toata Europa si anume Barcelona asteapta vizita celor de la Real Madrid iar lupta era cu atat mai interesanta cu cat cele 2 erau despartite de doar 1 punct in clasamentul din La Liga iar victoria Barcelonei ar fi indepartat-o pe Real la 4 puncte de locul 1 iar daca Real s-ar fi impus ar fi depasit-o pe Barcelona cu 2 puncte in clasament. In cele din urma catalanii au reusit sa se impuna cu scorul de 2-1 prin goluri reusite de Mathieu si Luis Suarez in timp ce pentru Real Madrid a reusit sa inscrie starul portughez Cristiano Ronaldo. Multi pot afirma ca a fost unul dintre cel mai frumos El Clasico din ultimii ani si pe buna dreptate iar partida a inceput fulgerator pentru galactici care au avut prima ocazie repede in minutul 12 cand Cristiano Ronaldo a trimis in bara portii lui Bravo dupa o pasa excelenta primita de la francezul Benzema.

Dupa cateva minute de joc foarte bun al elevilor lui Carlo Angelloti Barcelona a reusit sa deschida scorul prin Mathieu in minutul 19 in urma unei faze fixe dupa ce la capatul centrari s-a aflat argentinianul Lionel Messi.Golul marcat cu capul a fost primul dupa o perioada de 12 marcat in poarta Realului care erau obisnuiti sa marcheze doar din actiune nu din faze fixe.A urmat apoi o perioada buna pentru catalanii care isi puteau mari avantajul dar Neymar a gresit preluarea si i-a pasat mingea lui Casillas.

Real reuseste egalarea in minutul 31 dupa o faza splendida reusita de Modrid, Benzema iar la finalizare s-a gasit Cristiano Ronaldo care a intepat mingea si a restabilit egalitatea.La pauza oaspetii puteau intra in avantaj dar golul lui Bale a fost anulat pe motiv de offside si la cabine s-a intrat la egalitate desi Real a mai avut 2 mari ocazii de a marca .In minutul 49 Benzema a fost blocat foarte bine de Bravo ca mai apoi ocaziile sa se razbune iar in minutul 54 Luis Suarez sa o aduca pe Barcelona in avantaj dupa o pasa primita de la Dani Alves. Pana la final ambele echipe mai putea marca dar meciul s-a incheiat cu victoria catalanilor care s-au distanta la 4 puncte in Spania.