Barcelona a reusit sa se califice in sferturile de finala #UEFA Champions league asta dupa ce a trecut de englezii de la Manchester City cu scorul de 3-1 la general.Singurul gol al partidei a fost marcat de Ivan Rakitic in minutul 31 reusind tot odata primul sau gol in cea mai puternica competitie din lume.Catalanii au inceput partida mult mai hotaratii si au avut prima ocazie repede in minutul prin starul brazilian Neymar care a tras in bara portii oaspetilor.

Nici Messi nu s-a lasat mai prejos si l-a incercat si el pe portarul Joe Hart care a scos tot ce se putea scoate.In cele din urma a sosit si minutul 31 cand portarul englezilor chiar nu a mai avut ce face decat sa scoata mingea din plasa portii,Rakitic lobandu-l superb si stabilind si in acelasi timp si scorul final al partidei.In minutul 44 Messi a facut din nou show in tribuna dribland tot ce i-a iesit in cale si a pasat superb pentru Luis Suarez care a nimerit bara portii ,asta sub privirile fostului lor antrenor Pep Guardiola care nu a fost scapat o secunda din ochi desi el credea ca poate sa se ascunda printre fani si restul multimii.

Portarul gazdelor care este folosit doar in aceasta competitie a fost cat pe ce sa le ofere oaspetilor un gol pe tava insa in cele din urma scorul a ramas neschimbat,apoi a reusit foarte bine sa intervina la sutul lui Kolarov .In minutul 63 a iesit din nou la rampa Luis Suarez care a tras foarte aproape ,mingea lui atingand plasa laterala iar apoi a urmat o perioada cu faze incinse la ambele porti dar fara a se schimba scorul de pe tabela de marcaj.Barcelona a reusit sa mai marcheze odata insa golul lor a fost anulat pe motiv de offside in timp ce echipa lui Manuel Pellegrini putea sa reintre in joc in minutul 77 dar Aguero si-a ingropat echipa cand a ratat penalty-ul care i-ar fi dat sperante uriase celor de la City sau portarul gazdelor a fost ingerul lor pazitor aparand penalty-ul.

In ultimul minut de joc Messi putea sa majoreze scorul pe un contraatac periculos insa a fost blocat perfect .