Barcelona a invins-o pe Rayo Vallecano!

Dupa multe etape, Barcelona avea sansa sa treaca pe primul loc in La Liga deoarece Real Madrid a pierdut partida contra celor de la Atletic Bilbao si avea nevoie de o victorie in fata celor de la Rayo Vallecano. Victoria nu a intarziat sa apara, catalanii reusind sa se impuna cu scorul de 6-1 si fiind lideri in Spania. Astfel in acest moment, catalanii au un punct avans fata de galactici si nu au de gand sa mai cedeze sefia din La Liga.

Luis Suarez a dat recitalul golurilor in minutul 6 cand a fost lansat perfect de Xavi iar tabela de marcaj arata deja 1-0, soarta partidei parand sa fie mult mai usoara.

Dupa alte 3 minute, Barcelona a avut iar o noua sansa de a marca insa Suarez si Pedro nu au profitat de ea. Oaspetii au dat si ei semne de revenire insa Trashorras a sutat din lovitura libera dar executia lui a ocolit poarta lui Bravo, in minutul 30 . Peste alte 2 minute, a venit randul starului argentinian, insa a ratat putin tinta dupa o pasa excelenta primita de la Luis Suarez. Prima repriza s-a incheiat cu scorul de 1-0 insa repriza a 2 -a a fost exploziva, cu foarte multe goluri.

Pique a reusit sa inscrie si el din careul mic in minutul 49 si a dus scorul la 2-0, un scor linistitor. A fost un meci foarte bun facut de Luis Suarez care a mai scos un penalty finalizat de Lionel Messi si scorul arata deja 3-0, cartile fiind jucate. In minutul 63, a iesit din nou la rampa uruguayanul Suarez care i-a oferit pe tava lui Messi golul 4 si Barcelona era de neoprit.

Jordi Alba i-a oferit si el o pasa lui Lionel Messi, acesta reusind un hat-trick si la egalat pe Cristiano Ronaldo in clasamentul golgheterilor din Spania. Cei de la Rayo Vallecano au reusit sa inscrie golul de onoare, asta dupa ce Dani Alves l-a faultat in careu pe Bueno, vazand cartonasul rosu iar tot acelasi Bueno a transformat si lovitura de la 11 metri.

Dupa un meci perfect facut de Luis Suarez, acesta a reusit sa inchida scorul la 6-1 si Barcelona a devenit lider in Spania, dupa 5 luni.