Dupa ce Real Madrid s-a impiedicat in partida cu Atletico Bilbao scor 0-1 cei de Barcelona au profitat din plin iar acum venea randul celor de la Atletico Madrid insa aveau o partida extrem de grea cu Valencia. In cele din urma Atletico Madrid a ratat sansa de a se apropia de Barcelona la 5 puncte si a ramas la 7 puncte distanta, dar cu toate acestea mai pastreaza sanse si sperante.

Gazdele au reusit sa deschida scorul in minutul 33 prin Koke, care se afla la al 2-lea sezon in Spania. Meciul a continuat sa fie la fel de spectaculos iar madrilenii au mai avut sansa de a-si majora scorul in minutul 71 prin Tiago insa a trimis in bara printr-o executie superba dar sortii nu au fost de partea madrilenilor.

In minutul 78 Valencia a reusit sa egaleze prin Mustafi care a trimis un balon ricosat din transversala, in urma unei lovituri libere .

Cu acest gol a reusit sa inscrie al 4-lea gol in actuala stagiune din La Liga dar golul sau nu a fost destul pentru a aduce victoria echipei sale. Partida parea ca se va termina asa , fara niciun eveniment important insa singurul eveniment notabil a fost eliminarea lui Javi Fuego care a primit doua cartonase galbene si implicit a adaugat cartonasul rosu pentru el.

Dupa acest egal scor 1-1 cu Atletico Valencia ramane pe locul 4 in La Liga si va juca in etapa viitoare cu Deportiva La Coruna, acasa vineri in direct pe digi sport 3 de la ora 21:45. Atletico Madrid ramane pe locul 3 cu 55 de puncte, la doar 7 puncte distanta de liderul Barcelona. In urma acestei etape cea care a avut cel mai mult de pierdut a fost Real Madrid care a fost invinsa in mod surprinzator de Atletico Bilbao si pierde sefia din Spania si se gandeste din nou cum sa treaca pe primul loc.

Acest lucru nu i-a fost fatal insa lui Carlo Angelloti care continua cu galacticii desi in campionat sunt pe doi. In Uefa Champions League au sanse mari de a se califica in sferturile de finala dupa ce s-a impus cu scorul de 2-0 in deplasare si pornesc clar favoriti in partida de acasa.