Castigatoarea Uefa Champions League a fost invinsa in mod surprinzator de Athletic Bilbao, in La Liga,  scor 1-0  si, totodata, i-a dat sansa Barcelonei de a trece pe primul loc in campionat, lucru care s-a si intamplat dupa ce catalanii i-au demolat pe cei de la Rayo Valelcano cu scorul de 6-1. Faza golului si cea care a facut diferenta in toata partida a avut loc in minutul 26, cand Aduriz s-a inaltat de langa fundasul Realului, Pepe si a reusit sa deschida scorul cu o lovitura de cap perfecta si sa aduca tribunele in extaz

Alte ocazii importante nu au mai fost pana la iesirea de la cabine cand in minutul 61, Benzema a fost blocat de Iraizoz.

Bilbao nu a fost deloc intimidata de galactici si au avut sansa de a-si majora diferenta tot prin Aduriz care a demonstrat in minutul 76, ca este de temut in jocul aerian, reusind sa trimita mingea in bara. Astfel, Real a scapat de golul 2 si a reusit sa mai pastreze sperante si sanse pana la finalul partidei.

Cand totul parea ca nu mai are nici un rost si nimic nu se va schimba, apare o executie exceptionala a lui Bale care a avut un sut de la mare distanta, vazand ca portarul este iesit din poarta, insa mingea sa ajunge direct in bara si apoi este retinuta de portar. Ar fi fost un gol superb de starul Realului, insa bara s-a opus.

In final, partida dintre Real Madrid si Althetic Bilbao s-a terminat cu scorul de 0-1 in favoarea bascilor care au produs o surpriza enorma si le-a dat o mana de ajutor urmaritoarelor Realului.

Dupa aceasta infrangere, elevii lui Carlo Angelloti au reusit sa adune doar un punct din ultimele 2 etape si au pierdut conducerea in fruntea Spaniei, fiind la un punct in spatele Barcelonei. Pentru echipa lui Carlo Angelloti, urmeaza partida de pe teren propriu din Uefa Champions League contra nemtilor de la Schalke pe care a reusit sa ii invinga la nemti acasa, luand o optiune foarte serioasa de calificare in sferturi. Probabil ca vor incerca sa isi faca meciul cat mai usor, dorind sa menajeze anumiti jucatori.