Cei de la ASA Targu Mures au reusit inca o victorie in #Liga 1 si au urcat pe locul 2, un loc la care nu spera nimeni din conducerea muresenilor si se afla la doar 4 puncte in spatele liderului Steaua si spera ca acestia sa se incurce in meciul pe care urmeaza sa il joace miercuri contra celor de la Ceahlaul Piatra Neamt.In aceasta etapa au reusit sa ii invinga pe cei de la FC Brasov cu scorul de 1-0 si viseaza cu ochii deschisi la cupele europene, la campionat inca nu indraznesc insa sunt acolo in grafic, au sansele lor desi au un meci in plus fara de restul echipelor .

Antrenorul ardelenilor a bifat a 100-a partida ca antrenor si are toate motivele din lume sa fie fericit deoarece echipa lui actuala merge ca pe roate, nimeni nu s-ar fi asteptat sa ajunga asa de sus si sa se tina asa de tare in fata tuturor adversarilor.In acest retur de campionat echipelor care sunt cele mai bine clasate sunt CSM Iasi si ASA Targu Mures care au inceput ca din pusca avand rezultate pozitive.Toate aceste lucruri devin posibile dupa victoria chinuita in fata celor de la FC Brasov care in turul campionatului au reusit sa ii invinga dar de data aceasta situatia a stat total astfel impunandu-se elevii lui Liviu Ciobotariu.

Gazdele au inceput tare meciul si in minutul 10 Claudiu Bumba putea sa deschida scorul dupa ce a primit o pasa excelenta de la Ianis Zicu insa mingea tanarului atacant a trecut putin pe langa vinclul portii oaspetilor.In minutul 16 o alta ocazie de gol a avut-o Gorobsov insa nici acesta nu a izbutit sa deschida scorul si tabela arata in continuare 0-0.

Novakovic a avut si acesta o sansa uriasa de a marca din 6 metri cu o lovitura de cap dar Stancioiu a fost la post.In minutul 42 Ianis Zicu a reusit sa deschida scorul dupa ce a final elegant o lovitura de cap dupa o centrare perfecta a lui Sepsi.In repriza secunda brasovenii nu au mai contat deloc in atac iar cei de la Targu Mures s-au impus cu 1-0 desi au prestat un joc extrem de slab si neconvingator urcand pe locul 2 in Liga 1.