Compatrioata noastră, Alexandra Dulgheru, numărul 94 mondial în clasamentul WTA, a pierdut finala de la Kuala Lumpur, în favoarea Carolinei Wozniacki, numărul 5 în clasamentul WTA.

Totul a început foarte bine pentru Dulgheru, câștigând primul set, după 48 de minute, cu scorul de 6-4. Din păcate, setul doi a fost câștigat de Wozniacki, cu scorul de 6-2, în doar 32 de minute.

Setul trei s-a dovedit a fi o demonstrație de forță din partea danezei, aceasta câștigând setul 3 cu 6-1, în 33 de minute.

După începerea meciului, acesta a fost întrerupt preț de câte minute, întrucât ploaia și-a făcut apariția, scorul fiind de 1-1, iar Alexandra Dulgheru beneficiind de o minge de break.

În primul set, totul a decurs perfect pentru Dulgheru, aceasta câștigând de două ori pe serviciul danezei. Alexandra a pierdut doar o singură dată serviciul în primul set. Așii au fost la egalitate, câte unul de fiecare parte, neproducându-se nicio dublă greșeală, de nicio parte.

În setul doi, românca și-a pierdut de două ori serviciul, când Wozniacki a făcut 2-0 și a închis setul la 6-2. De această dată, Caroline Wozniacki a avut 2 ași, în timp de Dulgheru nu a avut niciun as. La greșeli duble, scorul a fost egal 1-1.

În setul trei, Alexandra Dulgheru nu și-a mai revenit și a pierdut cu scorul de 6-1. Și-a pierdut serviciul de două ori, când Wozniacki a făcut 2-0 și 4-0. Dulgheru a salvat și mingi pe serviciul ei, însă totul era prea târziu pentru a mai face ceva să o învingă pe Wozniacki.

Astfel, setul, s-a terminat 6-1, iar meciul 2-1 pentru daneza Caroline Wozniacki.

Astfel, meciul a durat o oră și 50 de minute.

După ce a pierdut această finală, românca Alexandra Dulgheru a primit 180 de puncte WTA și a obținut 21.400 de dolari, în timp ce daneza Caroline Wozniacki a primit 280 de puncte WTA și a obținut un premiu de 43.000 de dolari.

În semifinale, jucătoarea românca în vârstă de 25 de ani a trecut de favorita numărul 4 la Kuala Lumpur, Jarmila Gajdosova, iar Caroline Wozniacki a trecut de Su-Wei Hsieh. #Google