Catalanii au reusit sa faca un pas foarte important catre finala Cupei Regelui dupa ce a reusit sa treaca de submarinul galben cu scorul de 3-1,pe Camp Nou.Barcelona a deschis scorul in minutul 41 prin Lionel Messi ,din pasa uruguyanului Luis Suarez.Argentinianul minune Lionel Messi a reusit sa inscrie in a 9-a partida consecutiva disputata pe propriul teren.Cei de la Villarreal ar fi putut sa egaleze pana la pauza insa sutul lui Vietto a fost respins de Ter Stengen.Cu toate acestea oaspetii au reusit sa inscrie in debutul reprizei secunde prin rezerva Trigueros care a prins un sut puternic de la distanta iar portarul catalanilor a ratat interventia si tabela de marcaj arata un 1-1 bun pentru submarinul galben.

Barcelona este cunoscuta ca o buna echipa de moral ,care nu cedeaza presiunii .Asa a fost si in cazul acesta cand echipa lui Luis Enrique a raspuns imediat si a revenit in avantaj gratie golului marcat de Andre Iniesta,si el aflat la al 3-lea gol in aceasta competitie.Portarul celor de la Villarreal Asenjo a fost nevoit sa mai scoata odata mingea din plasa portii in minutul 64 dupa o executie cu capul a fundasului Gerard Pique,in urma unui corner.Scorul putea lua proportii in minutul 71 cand Neymar pe fondul relaxarii a reusit sa rateze o lovitura de la 11 metri.Oaspetii au incercat sa mai dea un raspuns celor de la Barcelona insa fara niciun rezultat .Gomez a mai avut o ocazie insa sutul sau a fost blocat de catre Mathieu,dupa ce Dos Santos trimisese cu capul pe langa poarta .

Returul de pe terenul celor de la Villarreal va avea loc pe data de 4 martie de la ora 21:00 in direct pe digi sport 1.In cealalta semifinala s-au intalnit Atletic Bilbao si Espanyol,o partida care s-a incheiat in final cu un egal 1-1 care o avantajeaza la prima vedere pe Espanyol.Gazdele au deschis scorul repede in minutul 11 prin Aduriz care a fructificat o pasa venita de la Oscar de Marcos.A fost a 8-a reusita a atacantului contra lui Espanyol.Golul egalarii a fost marcat de Victor Sanchez in minutul 35.