CSM Iasi a inceput anul 2015 si jocurile oficiale cu o victorie categorica, scor 3-0 contra celor de la Viitorul Constanta in primul meci al returului de campionat, constand in etapa a 18-a.

Golurile partidei au fost marcate de Alexandru Ciucur in minutule 26, respectiv 85 iar Florin Plamada a reusit sa inscrie in minutul 45+2.  Echipa Viitorul ramane cu 21 de puncte in clasament, existand si posibilitatea sa fie despasita de nu mai putin de 4 echipe, dupa aceasta etapa.

Gazdele au avut initiativa inca de la inceput si au fost extrem de periculosi. Florin Tanase a ratat o ocazie imensa inca din minutul 3 al partidei, la o faza la care portarul Grahovac l-a blocat excelent, cu pretul unei accidentari.

Portarul celor de la CSM Iasi nu a mai putut sa continue asa ca a fost inlocuit de italianul Caparco. Portarul intrat in locul titularului a fost pus repede la incercare in minutul 16 cand a scos o minge foarte importanta din piciorul lui Bonilla iar peste alte 2 minute, a stat la o lovitura libera executata excelent de Mitrea.

Dupa cum se intampla in fotbal, CSM Iasi a deschis scorul contrar jocului de pana atunci, cu golul marcat de Alexandru Ciucur in minutul 26, cand acesta a luat o faza de atac pe cont propriu, a driblat tot ce i-a iesit in cale si a reusit sa il execute pe portar cu un sut pe jos. Constantenii au presat jocul in jumatatea moldovenilor insa fara niciun rezultat pe tabela de marcat. In al 2-lea minut de prelungiri din prima repriza, Florin Plamada a reusit sa majoreze avantajul echipei sale in urma unui corner.

Hagi a mutat dupa pauza, trimitandu-i in teren pe Banel Nicolita si Henrique, ei reprezentand doua din transferurile facute in aceasta iarna. Viitorul a reusit sa domine apoi jocul si sa aiba ocazii de gol insa golul n-a venit. Dupa multe ocazii ratate de echipa lui Hagi, moldovenii au reusit tot ei sa marcheze pentru un sec si dur 3-0. Marcatorul golului a fost tot Alexandru Ciucur care a reusit sa inscrie in minutul 85 dupa o actiune personala. Un alt jucator care a ajuns in aceasta iarna, Paul Parvulescu, nu a evoluat din cauza unei accidentari usoare.