Simona Halep a reusit o noua victorie de senzatie in cadrul turneului de tenis de la Dubai, reusind sa o invinga pe daneza Caroline Wozniacki (numarul 5 WTA) cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1. Halep s-a calificat astfel in finala turneului din Emiratele Arabe Unite, un turneu pe care daca il va castiga va reveni pe locul trei in topul WTA.

Romanca a inceput slab meciul contra fostului numar 1 mondial si a lasat impresia ca daneza va avea o misiune extrem de facila. Caroline a servit perfect si a avut un procentaj impresionat la primul serviciu (64%). Dupa ce a facut 2-1 pe serviciul ei, daneza a reusit un break si s-a desprins rapid la 4-1. Simona a reusit sa reintre oarecum in meci facand 4-2, dar Wozniacki s-a impus in finalul setului reusind un break la 0 in game-ul 8.

In mod surprinzator, lucrurile s-au schimbat incredibil in setul doi. Halep a inceput fulgerator si a facut 4-0 pe neasteptate, reusind sa-si adjudece setul cu un facil 6-1. Mai mult, Simona a reusit sa faca break pe ultimul serviciu al lui Wozniacki si sa serveasca astfel prima in setul decisiv.

In setul trei, Simona Halep si-a castigat la 0 serviciul apoi a reusit un prim break. Wozniacki si-a pierdut din forta impresionanta a primului serviciul din setul de debut si a inregistrat o cadere dramatica si decisiva in setul trei. Halep a facut rebreak si s-a impus pana la final in toate celelalte game-uri, transand si setul decisiv cu un categoric 6-1.

Succesul in fata lui Wozniacki o califica pe Simona Halep pentru finala de maine contra jucatoarei din Cehia, Karolina Pliskova.

Aceasta a reusit in mod oarecum surprinzator sa treaca in trei seturi (6-4, 5-7, 7-5) de Garbine Muguruza Blanco.

Cine este Karolina Pliskova?

Karolina Pliskova este o jucatoare de mana dreapta, nascuta in 1992 in Cehia si clasata pe locul 18 in topul WTA. Saptamana trecuta, tot pe hard, Pliskova a atins faza semifinalelor la Antwerp in Belgia, dar a fost invinsa de Carla Suarez Navarro. La primul turneu de Grand Slam al anului, Pliskova a fost eliminata de Ekaterina Makarova (jucatoarea pe care ieri, Simona Halep a invins-o in sferturile de finala de la Dubai) in runda a treia. Pliskova a disputat pana in prezent 121 de meciuri pe hard incepand cu 2009 si a castigat 72 dintre aceastea. Ea si Simona Halep nu s-au intalnit niciodata pana in prezent. #Google