Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de tenis de la Dubai, dupa ce a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova (locul 9 WTA) in trei seturi: 6-3,1-6, 7-5. Pentru Halep, partida cu Makarova a fost o buna oportunitate de a-si lua revansa, dupa ce Makarova o invinsese in sferturile de finala ale turnului de Grand Slam de la Australian Open.

Romanca a inceput perfect meciul, spre deosebire de prestatia din Australia si si-a trecut in cont primele trei game-uri ale jocului. Halep de altfel si-a impus stilul in primul set al partidei contra numarului 9 mondial si a castigat cu un categoric 6-3. Dupa primul set, Simona a cerut o pauza, care se pare insa ca nu i-a prins prea bine.

Si asta pentru ca in setul doi, rusoaica a revenit puternic si a pierdut doar un game, castigand cu scorul neverosimil de 6-1.

Ultimul set al intalnirii a fost mult mai echilibrat si extrem de spectaculos. Ekaterina Makarova a profitat de serviciul slab al romancei si a transformat setul intr-unul foarte disputat. Pana la 4-3 pentru Simona Halep, fiecare dintre jucatoare si-a castigat serviciul, insa in game-ul opt, Halep a reusit sa faca break-ul. Cu toate acestea, Makarova a revenit si a facut re-break, pentru ca mai apoi sa egaleze scorul la 5. Din fericire, Simona a profitat de ezitarile rusoaicei si si-a castigat serviciul la scorul de 5-5. In ultimul game al meciului, desi Ekaterina Makarova a salvat nu mai putin de cinci mingi de break ale romancei, Simona Halep a reusit sa sa impuna in cele din urma si sa se califice in semifinalele turneului.

Pentru aceasta performanta, Halep va fi recompensata cu un cec in valoare de 113.850 de dolari, insa in semifinale va avea parte de un adversar teoretic, si mai dificil. Acesta se va decide in partida dintre numarul 5 WTA, daneza Caroline Wozniacki (cap de serie numarul 3) si italianca, Flavia Pennetta, numarul 14 mondial si cap de serie numarul 10. In semifinala doi, Garbine Muguruza Blanco (locul 24 WTA) din Spania va evolua impotriva Karolinei Pliskova (locul 18 WTA) din Cehia. #Google