Simona Halep s-a impus in finala turneului de tenis de la Dubai, dupa ce a castigat partida disputata contra jucatoarei din Cehia, Karolina Pliskova. Victoria din Emiratele Arabe Unite este cel de-al doilea trofeu important din categoria Premier 5, cea mai importanta categorie dupa turneele de Grand Slam. Anul trecut la Doha, Simona o invinsese pe Angelique Kerber cucerind in premiera un astfel de trofeu.

Partida de astazi a fost una disputata, Karolina Pliskova demonstrand ca este o tanara in plina ascensiune in circuitul feminin. Sportiva ceha a avut un procentaj ametitor la primul serviciu (87%) in setul 1, insa Simona a stiut sa profite la momentul potrivit de sansa de break creata.

Halep a reusit in game-ul sapte break-ul, reusind totodata sa castige primul set al meciului cu scorul de 6-4.

Setul doi a fost foarte disputat (Simona a comis nu mai putin de cinci duble greseli la serviciu), cehoaica incepand in forta cu serviciu castigat si break, dar marea noastra campioana a revenit rapid in joc si dupa un duel extrem de echilibrat, a indreptat setul spre tie-break. A fost un set cu rasturnari spectaculoase de scor, Halep nereusind sa inchida meciul atunci cand a avut oportunitatea.

Primul tie-break al anului pentru Simona Halep a fost unul excelent, romanca reusind sa castige partida prin propriul serviciu, la 5-4. Asadar, la final, Simona a invins-o intr-o ora si 47 de minute pe Karoline Pliskova cu scorul de 6-4, 7-6(4) si a revenit pe locul 3 in clasamentul WTA.

La finalul meciului, Simona a declarat: "Sunt extrem de fericita pentru acest trofeu, vreau sa multumesc tuturor pentru sustinerea incredibila, ati fost minunati".

Este al unsprezecelea trofeu din cariera sportivei romance, dupa victoriile de la Sofia, Moscova, New Heaven, Budapesta, Hertogenbosh si Nurnberg (toate in 2013), Bucuresti si Doha (2014) si Shenzhen (2015). Ea a mai disputat alte sase finale incepand cu 2010 in Maroc (Fes) in doua randuri, la Bruxelles, la Turneul Campioanelor, la Rolland Garros (Grand Slam) si la Madrid. #Google