Bayern Munchen este una din fortele Europei , tot timpul fiind finalista Champions League sau ajungand in fazele finale ale competitiei. Nici in campionatul Germaniei nu are adversar . Dupa ce avuse 8 victorii consecutive babarezii dau semne de oboseala reusind doar un egal contra celor de la Schalke. Partida s-a incheiat cu scorul de 1-1 .In etapa precedenta Bayern a pierdut contra celor de la Wolsburg cu scorul de 4-1 .

Meciul n-a fost chiar asa simplu pentru echipa campioana deoarece ea a ramas in 10 oameni inca din minutl 17 cand Jerome Boateng a fost trimis la cabina pentru un faul in propriul careu.Din fericire portarul Manuel Neuer a reusit sa pareze lovitura de la 11 metri executat de Maxim Choupo-Moting.

Pana la urma scorul a fost deschis tarziu de catre babarezi in minutl 67 dupa o lovitura de la colt executa de catre Xavi Alonso iar la finalizare s-a gasit Robben care a trimis mingea in poarta cu capul.Dupa doar 5 minute bucuria celor de la Bayern a fost stearsa de catre Howedes care a reusit sa marcheze golul egalarii tot dupa o executie de colt.Asa avea sa se incheie si partida .Urmaritoarele lui Bayern se aproapie insa babarezii au inca un avans de 8 puncte intrucat principala urmaritoare a echipei campioane este Wolsburg care de asemenea a remizat si ea 1-1 cu Eintracht Frankfurt.Roberto Di Matteo are un palmares pozitiv din ultimele 3 intalniri cu Pep Guardionala el reusind o victorie si 2 egaluri .Mai intai in semifinalale Uefa Champions League in sezonul 2011-2012 echipa pe care o antrena italianul era Chelsea Londra ,iar echipa sa a eliminat-o pe Barcelona lui Pep in perioada aia cu scorul de 1-0 si 2-2 iar acum in alt 3-lea meci direct partida s-a incheiat nedecis scor 1-1.Pep Guardionala nu este deloc linistit dupa primele 2 partide din acest retur ,mai ales ca in meciul precedent a fost desfiintata de Wolsburg cu scorul de 4-1.

Wolsburg parea la finalul sezonului singura echipa care ii mai poate pune probleme campioanei .Lupii ocupand locul al 2-lea a confirmat acest lucru inca odata ca oricand ii pot invinge.