Atacantul celor de la Cordoba Florin Andone a avut 3 ocazii importante de a marca in partida cu Almeria insa sortii nu au fost de partea sa .Echipa sa de club traversa o perioada neagra in La Liga .Gazdele au condus cu 1-0 dar a sfarsit in final sa fie invinsa cu scorul de 2-1 si a ajuns la al 3-lea esec consecutiv.Cu Andone titular Cordoba a deschis scorul pe Nuevo Arcangel repede in minutul 10 cand Fede Cartabia a executat perfect o lovitura libera.Dupa inca 12 minute in minutul 22 putea sa fie 2-0,ceea ce era un scor mai linistitor insa mingea lovita cu capul de Jose Angel Crespo a lovit bara.Cei care au continuat sa domine partida au fost gazdele care isi creeaza o noua mare ocazie de gol in minutul 28 cand romanul Andone are o lovitura de cap dar este blocat de catre Julian Cuesta.

Florin Andone a fost foarte activ si s-a zbatut pentru fiecare minge iar in minutul 43 trece din nou pe langa majorarea scorului cand nu a reusit sa ajunga la centrarea lui Bebe.Tot acelasi Andone a fost din nou periculos in minutul 60 cand scapa spre poarta lui Cuesta dar portarul reuseste sa blocheze sutul atacantului.Dupa doar un minut Almeria reuseste sa inscrie la prima si singura ocazie clara de gol.Wellington Silva l-a lansat pe Michel Machado care marcheaza cu un sut puternic. In minutul 68 romanul este schimbat cu Weldon.Dupa doar alte 5 minute aceeasi pereche reuseste sa aduca o victorie nesperata si foarte importanta pentru Almeria,Wellington centreaza iar la finalizare se gaseste Michael Machado.In cele din urma Cordoba a avut sansa egalarii insa portarul celor de la Almeria a avut din nou o interventie perfecta aparand sutul lui Fede Cartabia.

Dupa aceasta noua infrangere echipa lui Andone Cordoba se afla pe locul 18 in La Liga ,loc ce in momentul de fata nu ii permite sa ramana si sezonul viitor in La Liga de aceea echipa va mai avea de tras pentru a se salva de la retrogradare.Castigatoarea partidei Almeria a reusit sa scape pentru moment de emotii si este la 4 puncte de prima echipa care retrogradeaza .