Chelsea Londra a smuls un rezultat de egalitate in prima mansa a optimilor Uefa Champions League, reusind sa place neinvinsa de pe Parc de Princes din Paris. Trupa lui Jose Mourinho are acum prima sansa la calificare in returul programat pe 11 martie la Londra. Cele doua echipe au reeditat "dubla" din sezonul trecut al Uefa Champions League, atunci cand in faza sferturilor de finala, Chelsea a pierdut la Paris cu 1-3, dar s-a calificat dupa ce a castigat returul de pe "Stamford Bridge" cu scorul de 2-0.

De aceasta data, Mourinho si-a luat masuri de precautie si a preferat sa inceapa jocul din Capitala Frantei cu doi mijlocasi defensivi cu rol de distrugatori: Ramires si Matic.

Astfel, Oscar a trecut pe banca, iar spaniolul Fabregas a fost avansat in pozitia de mediapunta. Parizienii au suferit din pricina absentelor lui Motta, Lucas, Aurier si Cabaye si au fost nevoiti sa improvizeze in linia mediana prin prezenta ca mijlocas a fostului jucator de la Chelsea, brazilianul David Luiz.

Si totusi, Paris Saint Germain a fost echipa care a controlat in mare parte jocul de pe teren propriu contra londonezilor, insa portarul oaspetilor, belgianul Thibault Courtois, s-a aflat intr-o zi de gratie. Tanarul goal-keeper al englezilor a intervenit salvator la chiar prima ocazie a gazdelor, blocand lovitura de cap a internationalului francez, Blaise Matuidi. Nici suedezul Zlatan Ibrahimovic n-a reusit sa-l invinga pe Courtois cateva minute mai tarziu, dupa o pasa primita chiar de la Matuidi, insa belgianul a intervenit din nou sigur.

Chelsea a reusit contrat cursului jocului sa deschida scorul cu zece minute inainte de finalul primei reprize. Actiunea construita de trei dintre cei patru fundasi ai lui Jose Mourinho (John Terry, Gary Cahill si Branislav Ivanovici) a fost finalizata cu gol de internationalul sarb, dupa o deviere exceptionala a lui Gary Cahill cu calcaiul. Campioana Frantei a replicat prin Zlatan Ibrahimovic, dar sutul starului de la PSG a trecut putin peste poarta lui Courtois.

Gazdele au reusit totusi sa restabileasca egalitatea dupa pauza, atunci cand uruguayanul Edinson Cavani a inscris cu capul in poarta bravului Courtois. Acelasi Cavani si din nou Zlatan Ibrahimovic, n-au reusit sa-l mai invinga pe portarul belgian pana la finalul meciului, in ciuda faptului ca fiecare dintre cei doi super-atacanti ai francezilor si-au trecut in cont cate o mare sansa de gol.

Partida s-a incheiat insa cu scorul de 1-1, un scor care confera londonezilor o sansa importanta la calificarea in sferturi. Paris Saint Germain a devenit in urma acestei partide, echipa din Europa cu cele mai multe meciuri consecutive fara infrangere in Cupele Europene pe teren propriu, dupa ce a pierdut ultimul joc in urma cu noua ani (2-4 pe Parc de Princes contra lui Hapoel tel Aviv). #Google