Aseara a avut loc partida restanta dintre Real Madrid si Sevilla partida care s-a incheiat cu victoria galacticilor scor 2-1.Partida n-a fost una lipsita de emotii pentru Campionii Spaniei.Partida de pe Santiago Bernabeu a inceput cu ocazia oaspetilor cand Casilias a avut o parada excelenta in fata lui Vitolo.In minutul 9 fundasul Realului Sergio Ramas a iesit accidentat de pe teren .N-a fost deloc o veste buna pentru antrenorul italian Carlo Angelotti mai ales ca urmeaza apoi derby-ul cu Atletico Madrid din wekend .

Real a reusit sa deschida scorul in minutul 12 cand James Rodriguez scapat din marcaj si dupa o centrare perfecta a lui Marcelo deschide scorul.Sevilla nu s-a lasat mai prejos si da replica prin o bara a lui Iborra .Revine apoi randul Realului care putea majora scorul prin Khedira care a avut o torpila de la distanta.Galacticii au fost loviti de ghinion in minutul 26 cand un alt jucator important se accidenteaza si merge la cabina .Este vorba despre James Rodriguez ,marcatorul golului .

Apoi urmeaza momente de groaza si de panica cand Benzema l-a lovit pe Beto iar acesta are nevoie de ingrijiri medicale timp de 5 minute.Din pacate nici fostul portar al celor de la CFR nu mai poate continua din cauza unui traumatism cranian .

Un alt eveniment este in minutul 36 cand Jese reuseste sa inscrie pentru 2-0,un scor putin mai linistitor pentru gazde.In partea a 2-a a partidei tot Jese putea face dubla insa bara i se opune atacantului ,ca mai apoi sa rateze si Sevilla o ocazie buna de a reduce din diferenta.In cele din urma oaspetii reusesc sa reduca din diferenta in minutul 80 dupa ce o actiune superba a lui Vitolo s-a terminat cu finalizarea in gol a lui Iago Aspas .

Anduluzii nu au reusit mai mult si meciul s-a incheiat cu scorul de 2-1 pentru galactici ,insa la scorul de 2-1 a existat putina emotie si suspans.

Dupa aceasta victorie Real Madrid a reusit sa-si mareasca diferenta de puncte fata de urmaritoarea sa Barcelona la 4 puncte ,insa sambata va avea un test foarte greu de trecut si anume derby-ul cu Atletico Madrid.