Detinatoarea UEFA Champions League a facut un pas urias  catre calificarea in sferturile competitiei dupa victoria clara din Germania. Cele 2 goluri ale spaniolilor au fost inscrie de Cristiano Ronaldo in minutul 27 si Marcelo in minutul 79 . Cu acest gol Ronaldo a reusit sa ii egaleze pe Lionel Messi si Raul la numarul de goluri marcate in cupele europene si anume 76 in timp ce clasamentul golgheterilor UEFA Champions League este condus de Lionel Messi cu 75 de goluri fiind urmat indeaproape de Cristiano Ronaldo care are 73 de goluri marcate.Miercuri seara jucarul celor de la Real a marcat golul cu numarul 289 in tricoul campioanei Europei si la egalat pe Santillana la golurile marcate in istoria clubului in tricoul Realului.

Vedeta galacticilor in cele 58 de meciuri disputate pentru madrileni a reusit sa inscrie 58 de goluri si a dat 13 pase decisive de gol in UEFA Champions League.Golul marcat cu capul in aceasta seara este al 10-lea in acest mod reusit de superstarul portughez .El a intrat intr-un club select al celor care au reusit sa marcheze 10 goluri cu capul in aceasta competitie.Un alt record batut de castigatorul balonului de aur este cel al meciurilor in care a punctat in deplasare ,el reusind sa marcheze in 12 partide consecutive cel putin un gol .Dupa aceasta victorie Realul pare sa fi depasit infrangerea usturatoare suferita in campionata acum 2 etape contra celor de la Atletico Madrid cand a fost invinsa categoric scor 4-0.Meciul a inceput greu pentru galactici cu ocazia celor de la Schalke cand Aogo nu a reusit sa inscrie ca mai apoi Huntelaar sa fie blocat foarte bine de Casillias .Cum ocaziile in fotbal se razbuna in minutul 26 a venit si golul marcat de Cristiano Ronaldo cu capul dupa o centrare excelenta a lui Dani Carvajal.Dupa doar alte 5 minute Benzema a trecut si el pe langa majorarea scorului insa partida a ramas 1-0 pana la pauza.Minutul 74 a adus cea mai mare ocazie pentru germani cand Platte un jucator de 19 ani a nimerit bara portii.Scorul final a fost stabilit de Marcelo in minutul 79 cu un sut superb.