Real Madrid pare a avea un complex contra celor de la Atletico Madrid pe care nu reuseste sa-i invinga in orice competitie s-ar intalni.Cu putin timp in urma Atletico Madrid a reusit sa-i elimine pe galactici si din Cupa Regelui.In campionat acum echipa lui Diego Simeone s-a impus cu 4-0 pe Vicente Calderon contand pentru etapa a 22-a din La Liga.Gazdele au reusit sa deschida repede scorul prin Tiago care a tras pe jos iar Casillas nu a avut nici un reflex la sutul portughezului. Dupa doar 4 minute in minutul 18 defensiva lui Carlo Angelotti a cedat din nou la reusita superba a lui Saul care a intrat pe teren in minutul 10 in locul lui Koke care a iesit accidentat.

Cu un Cristiano Ronaldo revenit in echipa dupa suspendare Real nu a avut nicio forta in ofensiva si cei care au fost periculosi si au atacat a fost Atletico prin Griezmann ,acesta din urma incercand o executie acrobatica dar mingea lui s-a dus peste poarta lui Iker.Peste doar 5 minute in minutul 67 acelasi Griezmann reuseste sa inscrie pentru un nemilos 3-0 ,moment in care parca le-a cazut cerul in cap galacticilor sau le-a fugit pamantul de sub picioare acestia fiind constienti ca nu mai pot intoarce soarta partidei.

Partida parea a se incheia cu acest scor insa inainte de incheierea partidei cu 1 minut Mandzukic are si el un cuvant de spus si face 4-0,un scor pe care nu multi si l-ar fi imaginat inainte de inceperea partidei.Cu acest succes Atletico ajunge la a 6-a victorie la rand contra celor de la Real Madrid ,insa a reusit sa bifeze prima victorie pe Vicente Calderon din 1999 incoace .Datorita acestui esec Real se afla la 4 puncte in fata celor de la Atletico Madrid si la doar 1 punct in fata de Barcelona care a reusit sa se impuna in aceasta runda contra celor de la Atletico Bilbao cu scorul de 5-2.Obiectivul care le-a mai ramas in acest an celor de la Real Madrid este castigarea campionatului si a Champions League unde sunt si favoriti in acest moment desi acest lucru nu este atat de usor de realizat.