Plecat din tara, unde a antrenat pentru cateva etape echipa Petrolul Ploiesti, antrenorul roman Razvan Lucescu fiul titratului Mircea Lucescu a ajuns pe taramurile vechei Helade,unde a semnat in cursul anului trecut cu echipa de prima liga Xanthi. Cand a preluat echipa, aceasta ,se afla pe un loc codas si anume pe locul 13. Cu o viziune moderna, cu rabdare , cu un lot tanar compus din jucatorii greci dar si cu patru piese de calibru printre care amintim grecul Kapetanos, francezul Soltani, camerunezul Ghomsi, brazilianul Lucero, tanarul antrenor roman a reusit cu tact si cu rabdare sa aduca , dupa scurgerea a 21 de etape pe Xanthi pe un onorabil loc 7. Xanthi are 31 de puncte dupa 21 de etape cu 8 victorii, 7 egaluri si 6 infrangeri. In cupa a reusit performanta de a o elimina in week-end pe consacrata Panathinaikos, pe care, a zdrobit-o si in campionat, cu cateva etape in urma ,cu un neverosimil 4-2.

Aseara, in ultima etapa din Grecia, echipa perfect dirijata in teren de Razvan Lucescu, a reusit sa se impuna in deplasarea de la Levadiakos o echipa aflata in subsolul clasamentului si care, pierdea foarte greu in fieful propriu. Golurile celor de la Xanthi au fost marcate de grecul Kapetanos in prima repriza respectiv camerunezul Ghomsi in repriza a doua. Statisticiile meciului au aratat o posesie mai buna a celor de la Xanthi in repriza a doua.Tot statistic cei de la Xanthi au incasat 5 cartonase galbene pe langa 3 ale gazdelor care s-au procopsit si cu un cartonas rosu in prima repriza, minutul 39 eliminat fiind ivorianul Zito. Chiar si cu un om in minus gazdele au presat in repriza a doua avand in total peste 15 ocazii de gol, pe langa cele doar 9 ale oaspetilor. Cu un sistem deja consacrat 4-2-3-1 fotbalistii condusi de Razvan Lucescu au reusit sa inchida perfect culoarele spre poarta. In etapa 22 Xanthi va intalni pe teren propriu o alta echipa aflata in subsolul clasamentului Panionios o echipa, care, nu are nicio victorie in deplasare . Se anunta o confruntare interesanta ,dar antrenorul roman se declara optimist cifrele fiindu-i favorabile , deoarece Xanthi pe teren propriu are un parcurs senzational 6 victorii, 4 egaluri si o singura infrangere.