Steaua nu a reusit sa castige partida cu Rapid, desi era considerata favorita incontestabila. Cu o echipa complet schimbata a celor de la Rapid care au facut nu mai putin de 16 transferuri in aceasta iarna, ei au reusit sa invinga campioana cu scorul de 1-0, chiar in Ghencea, sub privirile putinilor spectatori stelisti care au ramas alaturi de echipa, dupa problema pe care o are cu Mapn datorita siglei. Marcel Gecov a fost marcatorul singurului gol al partidei din Ghencea, in minutul 60 .

La Steaua au lipsit mai multi jucatori de baza cum ar fi Arlauskis, Iasmin Latovleci si Andrei Prepelita care au fost exclusi din lot din cauza faptului ca nu doresc sa-si prelungeasca intelegerea cu echipa lui Galca, ambilor expirandu-le contractele in vara acestui an.

In mare parte a meciului, Steaua s-a aflat la carma jocului si parea o simpla partida contra unei echipe aflate la retrogradare, dar rezultatul final a aratat ca nu a fost asa. Prima ocazie a avut-o Paul Papp cand acesta a trimis cu capul, mingea, in bara, dupa o centrare foarte buna a lui Cristi Tanase iar apoi mingea din bara a revenit la fostul dinamovist George Tucudean care a reluat din foarfeca, spectaculos peste poarta. Apoi, Adi Popa a avut si el o ocazie in minutul 50 cand a avut un sut de la marginea careului, ca mai apoi sa ii vina iar randul lui Paul Papp sa rateze egalarea dupa ce a trimis cu capul alaturi.Vine apoi randul lui Nicusor Stanciu sa rateze si el o mare ocazie cand a trimis un sut pe centrul portii iar Raul Rusescu a avut si el 2 ocazii de a marca insa, mereu fara  niciun rezultat pe tabela de marcaj.

Rapid a avut si ea ocaziile ei prin Daniel Niculae in minutul 45+2 si Rui Miguel in minutul 53. In cele din urma, Rapid nu a terminat partida la fel cum a inceput-o deoarece Cristi Sapunaru a vazut cartonasul rosu, dupa ce a vazut 2 cartonase galbene.

A fost primul meci al lui Cristi Pustai pe banca giulestenilor, acesta reusind sa invinga Steaua de 2 ori in acest sezon, odata cu Rapid si odata cu ASA Targu Mures, de fiecare data cu acelasi rezultat, 1-0 .