O surpriza majora a avut loc ieri, la turneul de tenis din Brazilia, la Rio de Janeiro, unde jucatorul spaniol de tenis, Rafael Nadal, numărul 3 mondial şi cap de serie numărul 1 al acestui turneu, a fost invins de jucatorul italian Fabio Fognini (nr. 28 ATP), favorit 4, în 3 seturi: 1-6, 6-2, 7-5, în semifinalele Open Rio de Janeiro (turneu de tenis pe zgura), dupa ce meciul a durat nu mai putin de o ora si 25 de minute.

Nadal a castigat lejer primul set cu 6-1 si parea ca se indreapta spre o victorie. In setul doi, Nadal a inceput sa greseasca tot mai des, comitand 12 greseli nefortate, permitandu-i italianului sa-si revina si sa castige acest al doilea set cu scorul de 6-2.

In ultimul set, Rafael Nadal a fost din nou dominat, ajungand de cele mai multe ori, tarziu la mingi si continuand sa greseasca neprovocat, oferindu-i italianului, Fabio Fognini sansa de a se impune cu scorul de 7-5.

In urma acestui esec, Rafael Nadal a atins pragul de 25 de infrangeri pe zgura din toata cariera sa, dar in schimb a castigat 321 de meciuri. Rafael Nadal, câștigător al ediției precedente a turneului brazilian, va fi intrecut in clasamentul ATP de britanicul Andy Murray. Acesta se afla la a treia infrangere pe anul acesta.

In urma acestei infrangeri, jucatorul spaniol va cobori o pozitie in ierarhia tenismenilor profesionisti. Jucatorul italian Fabio Fognini, in varsta de 27 de ani, va intalni in finala pe spaniolul David Ferrer, al doilea favorit. In urma acestei partide, italianul a obtinut prima sa victorie impotriva unui jucator din Top 5 ATP.

In acest an, este a doua editie a concursului de la Rio de Janeiro. Aici se vor distribui 1.250.000 de dolari din care castigatorul turneului ATP va primii 316.400 de dolari, plus 500 de puncte, iar semifinalistul va primi 142.650 de dolari si 300 de puncte.

In aceasta seara, italianul Fabio Fognini va disputa finala turneului impotriva unui alt spaniol, David Ferrer. Va fi foarte greu pentru italian sa castige si aceasta partida avand in vedere ca meciul de ieri a durat foarte mult si i-a consumat acestuia foarte multa energie. #iPhone