Jucatorul Barcelonei Lionel Messi a avut un rol foarte important in victoria Barcelonei contra celor de la Villarreal.Partida s-a incheiat cu victoria catalanilor cu scorul de 3-2 ,fiind cea mai spectaculoasa partida din etapa a 21-a din La Liga.Contrar cursului jocului Villarreal a deschis scorul dupa o jumatate de ora prin Cherishev care a deviat ideal sutul lui Mario Gaspar .La ultima faza a primei reprize ,mai exact in minutul 45 Neymar si-a facut din nou datoria si a adus egalarea dupa ce Asenjo a respins la sutul lui Rafinha .A fost a 15-a reusita a brazilianului in campionat si a 23-a in toate competitiile

Repriza a 2-a a fost si mai dramatica,Villarreal reusind sa marcheze din nou pe contraatac ,dupa o greseala a lui Pique de care a reusit sa profite Giovani Dos Santos,care i-a oferit practic pe tava golul lui Vietto si submarinul galben a preluat conducerea.

Villarreal a reusit o performanta pe Camp Nou cand a marcat mai mult de un gol in acest sezon ,Barcelona primind maxim in gol.Reactia echipei gazde n-a intarziat deloc ,a fost o reactie foarte rapida cand a marcat in minutul 53 prin Rafinha .Dupa doar un minut Lionel Messi si-a amintit cine este si ce jucator de super clasa este asa caa marcat golul cu numarul 22 in La Liga din pasa lui Luis Suarez.Cu aceasta victoria catalanii inregistreaza a 8-a victorie consecutiva in toate competitiile in timp ce Villarreal pierde pentru prima data din data de 9 noiembrie incoace,dupa nu mai putin de 18 partide in care submarinul galben n-a reusit sa cunoasca infrangerea.Dupa aceasta victorie Barcelona reuseste sa acumuleze 50 de puncte ,cu unul mai putin decat liderul Real Madrid care are un meci in minus ,pe care il va juca miercuri contra celor de la Sevilla.Villarreal se mentine cu un onorabil loc 6 cu 38 de puncte in spatele unor giganti ai Europei precum Real Madrid,Barcelona,Atletico Madrid ,Sevilla si Valencia .Speram sa vedem cat mai multe meciuri spectaculoase si cu rasturnari de situatie si de scor ,multe goluri si dramatism.