In prologul etapei 27 din Ligue 1,Olympique Marseille a pierdut incredibil pe teren propriu in fata revelatiei Caen,cu scorul de 3-2,dupa ce a condus cu 2-0.Marseille a inceput foarte bine meciul de pe Stade Vélodrome si in minutul 2 a beneficiat de un penalty,ratat insa de Batshua.Jocul bun al gazdelor a continuat si dupa mai multe ratari,Andre Ayew a reusit sa deschida scorul in minutele de prelungire ale primei reprize,si astfel Olympique Marseille intra la cabine cu avantaj pe tabela de marcaj.Intrat dupa pauza pe teren André-Pierre Gignac a reusit sa inscrie golul 2 pentru OM si al 15-lea sau gol in aceasta stagiune din Ligue 1.Era minutul 63 si nimeni nu credea ca OM mai poate rata cele 3 puncte ,insa jucatorii lui Caen au reusit imposibilul si in doar 3 minute au reusit sa marcheze de doua ori prin Seube 67, Sala 70,iar dupa 17 minute de joc confuz in care OM nu a gasit spatii in apararea lui Caen desi au atacat cu toate liniile,jucatorii oaspeti au reusit sa marcheze golul victoriei printr-un sut de la marginea careului al lui Benezet.Scor final Marseille - Caen 2-3 si OM rateaza ocazia sa urce pe locul doi si sa se apropie de liderul Lyon care va juca sambata de la ora 17 in deplasare in compania lui Lille,in timp ce ocupanta locului 2,PSG va juca derby-ul etapei pe terenul lui Monaco.Caen este la al 6 meci consecutiv fara infrangere ,reusind 5 victorii si un egal in ultimele 6 etape,in timp ce Om ramane fara victorie in aceasta luna obtinand doar 3 puncte in ultimele 4 meciuri.

Caen reuseste sa evadeze din subsolul clasamentului si pana sambata cand sunt programate celelalte partide ale etapei,va ocupa locul 9,in timp ce Olympique Marseille va ramane pe locul 3 si dupa aceasta runda.Putem spune ca revelatia ultimelor etape din Ligue 1 este Caen,care desi a avut un program foarte greu in ultimele etape,a castigat cu 1-0 partida cu St Etienne,a reusit sa scoata un 2-2 pe Parc des Princes dupa ce PSG a condus cu 2-0,si acum reusind sa obtina 3 puncte mari pe Stade Vélodrome.OM va juca etapa viitoare pe terenul echipei lui Dragos Grigore,Toulouse,in timp ce Caen va primi vizita lui Bordeaux.