Juventus Torino a castigat aseara un mic avantaj in serie impotriva echipei germane Borussia Dortmund, intr-un meci de prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal european prin castigarea cu scorul de 2-1 intr-o intalnire de divertisment in Torino. Argentinianul Carlos Tevez a devenit campionul italienilor in minutul 12, Marco Reus egaleaza in minutul 18 pentru echipa germana Dortmund si spaniolul Alvaro Morata a marcat in minutul 43 golul victoriei torinezilor.

In prima repriza echipa italienilor la pierdut pe playmaker-ul Andrea Pirlo care s-a accidentat, si ritmul sau de joc a avut de suferit din acest motiv.

In cea de-a doua repriza cei doi portari au avut putin de lucru, jocul fiind controlat de echipa germana Borussia. Totusi Juventus a avut ocazii mai mari. Si oaspetii au suferit o pierdere, fundasul polonez Piszczek accidentandu-se intr-un duel cu Pogba.

Intalnirea intre italieni si germani a avut un ritm in forta de la inceput pana la sfarsit.

In timp ce Juventus a obtinut o victorie bine meritata cei de la Dortmund au ocazia de a-si lua revansa pe 18 martie in Germania.

Cu spaniolul Fernando Llorente pe banca de rezerve, Juventus marcheaza primul gol prin duo-ul pe care il fac Morata si Tevez.

Dupa o centrare buna de pe stanga atacului, Morata a tras un sut in diagonala pe care nu a reusit sa-l ajunga Roman Weidenfeller iar Tevez a profitat de ocazie si a impins mingea in plasa.

Acesta a fost al patrulea gol al Ligii Campionilor pentru argentinian, care este, de asemenea, impreuna cu compatriotul sau Mauro Icardi, golgheterul din seria A , cu 14 goluri.

Avantajul a fost de scurta durata pentru Juventus. Sase minute mai tarziu, echipa germana marcheaza pentru egalare prin Marco Reus.

Juventus nu s-a descurajat si in repriza secunda marcheaza pentru scorul de 2-1 prin spaniolul Alvaro Morata.

In etapa secunda cei de la Dormund a mentinut ritmul , desi Juventus incet incet a dominat partida.

Tevez a avut doua sanse bune pentru a marca in minutele 70 si 76, iar de asemenea argentinianul Roberto Pereyra putea sa marcheze in minutul 85 cu un sut care l-a dat pe langa poarta. #Google

Lipsa fortei de ochire obliga acum pe Juventus sa detina avantajul acasa la Dortmund, care cauta sa invinga echipa italiana cum a facut ultima data in finala Cupei Europene din 1997.