Miercuri seara s-au disputat ultimele meciuri 2 meciuri din Uefa Champions League dintre Juventus Torino-Borussia Dortmund si Bayern Leverkusen contra celor de la Atletico Madrid. Italienii au reusit sa treaca de nemtii de la Dortmund cu scorul de 2-1 in prima mansa a turului din Uefa Champions League dar calificarea ramane deschisa pentru returul din Germania. Portarul lui Juventus Buffon a avut primele emotii la sutul lui Ciro Immobile dar in cele din urma scorul a fost deschis de Carlos Tevez ,in minutul 13. Atacantul celor de la Juventus a reusit sa inscrie dupa ce sutul slab a lui Morata a fost respins de Weidenfeller iar la finalizare s-a gasit Tevez.

Nemtii nu s-au dat batuti si au presat iar Chiellini a cedat presiunii si a gresit incredibil ,langa el a stat la panda Marco Reus si nu l-a iertat pe Buffon .Jocul a decurs conform asteptarilor ambelelor echipe si dupa cateva minute fiecare echipa si-a pierdut cate un jucator important .De partea celor de la Juventus nu au mai putut conta pe veteranul Pirlo care s-a accidentat inainte de pauza iar din tabara nemtilor a iesit accidentat Piszczek.Jucatorul celor de la Juventus Torrino Arturo Vidal a scapat de eliminare dupa ce a intrat foarte dur asupra lui Immobile.

Totul parea a se indrepta spre un 1-1 la pauza insa Alvaro Morata nu a fost deloc de acord si a avut de obiectat marcand pentru un 2-1 in favorea italienilor cand a marcat din apropiere dupa o centrare perfecta a lui Paul Pogba.

Partea a 2-a a inceput mai bine pentru Juventus care a fost mai aproape de gol iar cea mai mare ocazie de gol a fost ratata de Roberto Pereyra in minutul 86 care a tras din diagonala din interiorul careului dar mingea a traversat poarta , fiind foarte foarte aproape. Meciul s-a incheiat 2-1 pentru Juventus care va avea in Germania un retur de foc insa pe care doreste sa il castige si sa se califice in sferturile Uefa Champions League . Tot timpul Juventus se afla in careul de asi in aceasta competitie si in acest an nu vrea sa se lase mai prejos.