Ieri , dupa victoria facila a Simonei Halep (loc 3 WTA) in fata mai slab cotatei jucatoare spaniole Silvia Soler-Espinoza (67 WTA) cu un scor sec 6-2 , 6-1 in numai 71 de minute , a urmat partida dintre a doua reprezentanta a noastra Irina Begu (34 WTA) , care a inlocuit-o in ultimul moment pe Sorana Carstea (accidentata) , cu Garbine Muguruza (24 WTA) principala jucatoare a echipei Spaniei.
Din pacate , jucatoarea spaniola s-a impus cu 6-3 , 6-2 in 75 de minute in al doilea meci al zilei , reusind sa egaleze la general (1-1) scorul partidei Romania-Spania. Afectata de aceasta infrangere , curajoasa noastra Irina a promis cu lacrimi in ochi ca azi va aduce echipei Romaniei cel putin un punct.
Azi se preconizau confruntarile decisive ale meciului de tenis feminin din FED CUP pentru accederea in barajul mondial , loc unde fetele noastre puteau lupta dupa foarte mult timp , din 1999 , pentru patrunderea Romaniei in grupa de elita a acestei prestigioase competitii mondiale.
Desi ziua a inceput cum se putea mai rau , Simona Halep acuzand inaintea meciului cu Garbine Muguruza dureri persistente de cap , ea a intrat cu curaj pe terenul de joc , stiind ca reprezinta principala jucatoare pe care se baza toata lumea. Din pacate lucrurile n-au mers prea bine si s-a vazut nevoita sa se recunoasca invinsa de jucatoarea spaniola cu scorul de 6-4 , 6-3.
Cand toata lumea se gandea ca sperantele noastre au scazut considerabil , a venit momentul remarcabilei noastre Irina Begu care exact cum a promis ieri a intrecut-o pe Silvia Soler-Espinoza cu 6-2 , 6-4 , readucand sperantele in inimile suporterilor romani.
Meciul decisiv la dublu fusese anuntat ca se va disputa intre Alexandra Dulgheru si Monica Niculescu pentru Romania , respectiv Lara Arruabarena si Garbine Muguruza pentru Spania. Totusi , in ultima clipa , conducerile ambelor echipe au efectuat modificari in componenta dublurilor anuntate , astfel Irina Begu inlocuind-o pe Alexandra Dulgheru si Anabel Medina Garrigues pe Lara Arruabarena.
Acest exceptional meci decisiv de dublu , urmarit din tribune de Simona Halep si familia ei a inceput ca si ziua , destul de rau dupa ce jucatoarele spaniole s-au impus cu 7-5 in primul set , dupa un break reusit pe serviciul Monicai Niculescu.

Desi nu mai jucasera impreuna la dublu , bravele noastre jucatoare s-au mobilizat extraordinar si au reusit sa intoarca rezultetul , castigand urmatoarele doua seturi cu 6-3 , 6-2 , spulberand dublul spaniol in uralele suporterilor aflati in extaz.
Simona Halep a coborat din tribune si a multumit fetelor din echipa de dublu , felicitandu-le pentru aceasta victorie entuziasmanta si promitandu-le ca isi va lua revansa fata de ele in barajul mondial al FED CUP in care impreuna , ca o adevarata echipa , s-au calificat pe deplin meritat.