Dupa calificarea Simonei Halep in semifinalele turneului de tenis de la Dubai, tenisul romanesc a inregistrat un alt success similar. Irina Begu a atins aceeasi faza, in cadrul turneului de la Rio de Janeiro, dar in proba de dublu (o performanta de care este foarte aproape si in proba de simplu). Facand pereche cu argentinianca Maria Irigoyen, Irina a facut un meci foarte bun in sfertul contra cuplului Veronica Cepede (Paraguay) - Beatriz Garcia Vidagany (Spania).

Primul set a fost extrem de disputat, fiind nevoie de tie-break pentru ca Irina si Maria sa se impuna. Serviciul foarte bun al paraguayencei Cepede, a ingreunat misiunea cuplului Begu-Irigoyen, dar in cele din urma, acestea s-au impus cu 7-6.

Paraguayanca a continuat insa sa serveasca bine si in setul doi, un set care a revenit cuplului Vidagany/Cepede cu 6-3.

Partida a ajuns la maxi-tie-break, iar calitatea jucatoarei romance se poate spune ca a facut diferenta, Irina reusind doua puncte spectaculoase si decisive. S-a terminat 10-5 pentru cuplul Begu/Irigoyen, care s-a impus dupa o ora si 50 de minute in trei seturi: 7-6, 3-6, 10-5. In faza semifinalelor, Irina-Camelia Begu si Maria Irigoyen vor evolua contra cuplului Elitsa Kustova din Bulgaria si Chieh-Hsy Yu din Taiwan.

Begu este calificata si in proba de simplu in sferturile de finala ale competitiei, urmand a evolua astazi in compania numarul 146 WTA, israelianca Julia Glushko, pentru un loc in semifinalele turneului dotat cu premii totale de 250.000 de euro.

In primul tur, Irina-Camelia Begu trecuse de australianca Olga Rogowska cu 6-1, 6-3, in timp ce in turul urmator a depasit-o pe americanca Bethany Mattek-Sands cu 6-2, 6-4.

Favorita turneului castigat anul trecut de japoneza Nara Kurumi, este italianca, Sara Errani (numarul 16 WTA), care in sferturile de finala o va intalni pe surprinzatoarea, Haddad Maia din Brazilia. In celelalte doua partide din sferturi, Dinah Pfizenmaier (Germania) o intalneste pe Johanna Larsson (Suedia, cap de serie numarul 5), in timp ce Anna Karolina Schmiedlova (numarul 75 WTA din Slovacia) joaca impotriva paraguayencei Veronica Cepede (168 WTA). #Google