Astazi a fost o zi mare pentru jucatorul nostru de tenis Horia Tecau, care joaca din ce in ce mai bine, l-a invins pe elvetianul Roger Federer. Alaturi de Roger, romanul s-a calificat in sferturile de finala ale turneului din Dubai, acolo unde acum cateva zile Simona Halep a castigat cel de-al 10-lea turneu din cariera.

Horia Tecau si partenerul sau de dublu, olandezul Jean Julien Roger, favoriti numarul 2 la acest turneu, s-au calificat in aceasta seara in sferturile de finala ale probei de dublu a turneului ATP din Emiratele Arabe Unite, Dubai, turneu care este dotat cu premii in valoare de peste doua milioane de dolari.

Acestia au invins perechea formata din elvetianul Roger Federer si Michael Lammer cu scorul de 6-4, 7-6 (12) in mai putin de o ora si jumatate.

Meciul a fost unul forte frumos, cu schimburi de mingi lungi, servicii impecabile facute de perechea romanului, care de-a lungul meciului au expediat doar 4 asi si 5 duble greseli. Un lucru foarte important in acest meci este faptul ca Horia Tecau si Rojer au salvat nu mai putin de 11 mingi de break din 12, in timp ce campionul Elvetian, alaturi de Lammer, a salvat doar doua din patru mingi de break.

In acest meci, un singur break a facut diferenta intre cele doua cupluri, iar acesta a fost realizat in primul set. Setul doi a fost unul la fel de echilibrat ca si primul, in acesta s-a ajuns la tie-break, iar favoritii 2 s-au impus la 12, dupa ce perechea lui Federer, Lammer a facut o greseala nefortata, in urma careia s-a stabilit si scorul final, 2-0 pentru echipa romanului si astfel acestia sau calificat in sferturile de finala ale acestui turneu.

Horia Tecau se afla pe locul 10 mondial la dublu, acesta doreste sa urce in acest an cat mai sus. Roger Federer se afla pe locul 122 mondial in proba de dublu.

Aceste rezultate pe care le obtin sportivii nostri la tenis nu fac decat sa fim mandrii ca suntem romani si sa ne bucuram ca obtinem astfel de rezultate. Sa speram ca vor mai aparea astfel de rezultate in fata unor nume si mai mari din tenis atat la masculin cat si la feminin. #Google