Dupa ce marti Juventus s-a impus pe teren propriu in fata Borussiei Dortmund in turul optimilor UCL (scor 2-1),joi a venit randul echipelor din Europa League sa atraga atentia Europei asupra fotbalului italian. In 16-imile E.L. echipele italiene nu au suferit nici o infrangere ,au marcat 20 de goluri si au primit 10.
Formatia lui Ciprian Tatarusanu,Fiorentina, a reusit sa o surclaseze pe teren propriu pe Tottenham,la care Vlad Chiriches a fost titular,cu scorul de 2-1 ,dupa ce in tur scorul fusese egal 1-1.
Napoli nu a avut nici o emotie in privinta calificarii,dupa ce a invins in dubla mansa formatia turca Trabzonspor,dupa ce in tur Napoli reusise sa se impuna pe terenul turcilor cu 4-0,in retur italieni nu au mai turat motoarele si s-au impus cu scorul de 1-0.
Cea mai surprinzatoare calificare a fost obtinuta in deplasare de A.C.Torino in meciul cu Athletic Bilbao,dupa ce meciul tur se terminase la egalitate scor 2-2 in retur torinezii au facut un meci excelent si au reusit sa se impuna cu scorul de 3-2 si astfel au stabilit si un record devenind prima echipa italiana care reuseste sa se impuna in Tara Bascilor pe terenul lui Athletic Club Bilbao.
Inter reuseste sa se impuna greu pe teren propriu cu scorul de 1-0(in tur 3-3),dupa un meci in care au avut superioritate numerica mai bine de 50 de minute.La Inter a debutat in cupele europene si George Puscas,romanul in vasta de 18 ani a intrat pe finalul meciului (la scorul de 1-0) in minutul 89 al partidei si a avut o ocazie foarte buna de a inscrie in prelungirile partidei.
A.S.Roma s-a impus pe terenul lui Feyenoord cu scorul de 2-1 dupa un meci plin de incidente in care arbitrul a acordat 2 cartonase rosii gazdelor si chiar a intrerupt partida pentru cateva minute datorita fanilor olandezi care nu au fost de acord cu unele dintre deciziile arbitrului si au aruncat cu obiecte pe teren.
Italienii au mari sanse ca in acest sezon sa castige E.L.intrucat din 16 echipe ramase in competitie 5 sunt formatii italiene.
Daca in anii trecuti unele echipe mari ale Europei nu tratau cu foarte mare interes E.L.,din acest an situatia s-a schimbat iar E.L.a devenit un obiectiv foarte important pentru toate echipele, asta datorita noilor reguli adoptate de UEFA prin care din acest an castigatoarei E.L.i se va permite participarea directa in grupele UCL din sezonul urmator.