Pe data de 14 februarie 2015, chiar de ziua iubirii, am avut parte de un meci supergalactic! Bayern Munchen a obtinut un scor incendiar si chiar socant in meciul cu Hamburger SV, sustinut pe Allianz-Arena, in Munchen, in fata a 7.500 de spectatori. Bayern Munchen a trimis echipa adversa pe locul 12 in clasamentul Bundesliga.

Meciul a inceput incendiar. Gazdele au inscris din penalty,in minutul 21 prin jucatorul T. Muller, in varsta de 24 de ani. Acesta are la activ 68 de goluri, fiind considerat o legenda a fotbalului. In minutul 23, M. Gotze marcheaza urmat apoi de A. Robben in minutul 36. Nici in repriza a doua portarul de origine ceha, J.

Dobny nu reuseste sa se impuna in fata marcatorilor lui Bayern Munchen. Acestia la doar 2 minute dupa inceperea celei de a doua reprize reusesc sa inscrie din nou, facand scorul 5-0 prin jucatorul A. Robben, care marcheaza al doilea gol in acest meci, completandu-si lista celor 100 de goluri inscrise la Bayern Munchen. Pentru a fi in ton cu golurile duble ale jucatorului A. Robben, T. Muller inscrie din nou in minutul 55, iar M. Gotze in minutul 88. Sa nu-i omitem pe R. Lewandowski si F. Ribery, care se remarca si ei prin frumoasele goluri marcate in minutele 56, respectiv 69.

Formatia gazda a fost alcatuita la inceput din fundasii Rafinha, M. Benatia, D. Alaba, H. Badstuber, si mijlocasii A. Robben, B. Schweinsteiger, M. Gotze, J. Bernat, T. Muller, si R. Lewandowski, in poarta fiind M.

Neuer. Rezervele echipei Bayern in acest meci au fost F. Ribery, G. Gaudino, C. Pizarro, S. Rode, M. Weiser, Pepe Reina, si Dante. In minutul 59 jucatorul M. Benatia a fost inlocuit de F. Ribery, in minutul 56 T. Muller a fost inlocuit de G. Gaudino, iar A. Robben a fost inlocuit in minutul 71 de C. Pizarro.

Fostul antrenor al Barcelonei si actualul antrenor al echipei Bayern Munchen, Josep Guardiola, ne da dovada inca o data de tenacitatea in a-si alcatui propria formatie de 11 jucatori.

Dupa acest meci echipa Bayern Munchen ramane clasata pe primul loc in Bundesliga, cu 21 de meciuri jucate, si 52 de puncte. Echipa Hamburger dupa aceasta umilinta se claseaza pe locul 12, cu 21 de meciuri jucate, si 23 de puncte. #Google