Echipa la care evolueaza romanul Ciprian Tatarusanu a reusit sa castige partida cu Atalanta din Serie A cu scorul de 3-2.Integralist la echipa gazda Tatarusanu a inceput partida foarte ezitant  cand a degajat gresit o minge in minutul 6 dar sutul spre poarta a fost blocat de catre Savic.Apoi peste doar 3 minute mijlocasul Atalantei a reusit sa dechida scorul dupa ce fostul portar al Stelei a iesit gresit la o minge .Goalkeeper-ul roman incepe sa se trezeasca incet la realitate si are o interventie buna in minutul 15 la un sut a lui Alejandro Gomez.Fiorentina reuseste sa egaleze in minutul 18 prin Basanta prin specialitatea casei la italieni,dintr-o lovitura libera .

Prima repriza s-a incheiat cu o interventie buna a lui Ciprian in fata lui Zappacosta.Gazdele au introdus mingea in poarta prin Mario Gomez dupa o minge respinsa de Sportiello insa germanul se afla in offside.Un jucator foarte bun in meciul contra Atalantei a fost Diamanti care se afla la al 2-lea meci de campionat in tricoul Fiorentinei care  a avut o ocazie uriasa de gol in minutul 67 de Sportiello,insa 9 minute mai tarziu nu a mai putut fi oprit de nimeni si a adus-o pe echipa gazda in avantaj.

Meciul  a continuat sa fie unul spectaculos cand Atalanta a reusit sa egaleze in minutul 83 prin ghanezul Boakye,aflat la al 3-lea gol in Serie  A.Pasqual nu a fost de acord cu scorul de pe tabela si a inscris pentru scorul de 3-2 al partidei .Capitanul se afla intr-o pozitie suspecta de offside acesta a reluat in poarta centrarea perfecta venita de la Mati Fernandez.Datorita acestei victorii  cu scorul de 3-2  Fiorentina lupta pentru un loc in Europa League.Taturusanu a devenit titular in poarta celor de la Fiorentina dupa ce portarul Neto a ales sa nu-si prelungeasca angajamentul cu echipa scadent in vara ,si de aceea romanul a adunat deja 14 meciuri in tricoul echipei  Viola,in care a primit 13 goluri.Evolutiile sale bune din ultimele partide au fost alternate cu cele mai putin fericite ,lucru care s-a intamplat si etapa asta cu Atalanta.