Rapid Bucuresti a obtinut o victorie extrem de importanta in lupta pentru evitarea retrogradarii, invingand in deplasare duminica 22 februarie FCSB cu scorul de 1-0 in cadrul etapei a 18-a a Ligii 1. Golul victoriei a fost marcat de catre cehul Marcel Gecov in minutul 60, acesta primind o pasa perfecta de la 16 metri, pune stop pe piept, se duce spre poarta si marcheaza pe langa portarul Cojocaru.

FCSB a fost lipsita de serviciile a 3 jucatorii de baza, Arlauskis, Latovlevici si Prepelita, exclusi din lot in ziua meciului din cauza faptului ca nu si-au prelungit contractele. Gazdele au controlat jocul in mare parte si au presat in jumatatea de teren a oaspetilor.

FCSB a lovit de doua ori bara prin Paul Papp(in minutul 13) si Cristian Tanase(in minutul 86). Au mai fost ocazii prin Tucudean(in minutul 13) care a trimis peste poarta din foarfeca, Adi Popa(in minutul 50), sut alaturi din marginea careului, Papp(in minutul 71) lovitura de cap pe langa poarta, Stanciu(in minutul 78) sut pe centrul portii, Rusescu reluare imprecisa din centrul careului(in minutul 83).

Rapid a ratat prin Daniel Niculae(in prelungirile primei reprize) si Rui Miguel(in minutul 53), ambii trimitand peste poarta, cu lovituri de cap din pozitii ideale. Rapid a terminat meciul in inferioritate numerica, capitanul Cristian Sapunaru fiind eliminat in minutul 93 dupa ce a primit al 2-lea cartonas galben. In urma acestei victorii RAPID Bucuresti acumuleaza 14 puncte, iar FCSB isi pastreaza pozitia de lider cu 43 de puncte.

Etapa viitoare FCSB v-a juca in deplasare cu CS U Craiova, iar RAPID v-a juca acasa cu Viitorul Voluntari.

Dupa meci, Cristi Pustai, antrenorul Rapidului a declarat pentru Digisport: ,,Acesta e un inceput de drum pentru ceea ce vrem sa facem aici. Azi ne bucuram, dar de maine ne gandim la urmatorul meci, cel cu Viitorul. Daca nu vom continua cu o victorie inseamna ca n-am castigat in Ghencea. Victoria a fost posibila printr-o munca a tuturor jucatorilor, printr-o partitura tactica foarte buna.

Jucatorii au reprezentat o echipa, Rapidul, au deprins repede acest spirit si au luptat pana la sfarsit. Am inchis bine benzile, au venit cateva centrari, dar nu foarte bune. Anihiland partea dreapta bine si fiind reactivi pe posesie, am reusit sa facem o tranzitie pozitia buna si am reusit sa avem o situatie buna pe care am si fructificat-o. Mai avem nevoie de 27 de puncte pentru a scapa, deci 9 victorii."

Costel Galca, antrenorul echipei gazda, a declarat pentru Digisport: ,,S-au simtit absentele lui Prepelita si Arlauskis. Erau titulari. E decizia patronului, nu puteam face nimic. Era bine daca stiam de mai mult timp. Suporterii au dreptul sa reproseze, dar trebuie sa ne ajute in momentele grele si sper ca in viitor sa fie alaturi de noi.

Pentru mine, campionatul nu e castigat. Avem nevoie de toti jucatorii. Sa aduci jucatori noi, sa se integreze, e greu. Au prea putin timp." #Google