Manchester United a reusit sa treaca de Preston cu scorul de 3-1 in deplasare si tot in acelasi timp a reusit sa se califice si in sferturile Cupei Angliei,acolo unde in sferturi vor da peste un adversar mult mai solid in dauna lui Arsenal Londra pe Old Trafford.Cele 2 echipe sunt si echipele cu cele mai multe trofee in competitie ,11 la numar.

In partida cu Preston gazdele au reusit sa deschida scorul in minutul 47 iar apoi oaspetii au reusit sa inscrie de 3 ori pana la finalul partidei.Pentru cei de la Manchester United au reusit sa puncteze Ander Herrera in minutul 65,ca mai apoi peste doar 7 minute sa fie randul lui Fellaini sa isi aduca echipa in avantaj iar pe finalul partidei in minutul 88 Rooney a reusit sa inchida tabelul la scorul de 3-1 din penalty.Diavolii reusesc sa ajunga in sferturile competitiei pentru a 6-a oara in ultimele 9 editii si pentru a 36 -a oara in toata istoria clubului.In plus trupa lui Van Gaal se poate lauda ca in ultimele 19 partide a pierdut o singura data cu Southampton ,echipa la care evolueaza si romanul Florin Gardos ,aceasta infrangere suferita de United avand loc pe data de 11 ianuarie.

Antrenorul englezilor a folosit formula de baza,nu a menajat pe nimeni sau sa incerce inovatii,si-a dorit foarte mult victoria si a si reusito.Este pentru prima data din anul 1979 incoace cand in sferturile Cupei Angliei ajung Manchester United, Liverpool si Arsenal care vor avea meciuri interesante de disputat si pline de dramatism si spectacol cu siguranta.Inaintea meciului cu Preston Mancester a avut tot o partida usoara in Cupa Angliei cand a intalnit o echipa de liga a 4-a pe nume Cambridge de care a reusit sa treaca cu un sec si direct 3-0.Meciul cu Arsenal are si o incarcatura emotionala si plina de rivalitate ambele echipe probabil isi vor da sufletul pe teren pentru a iesi invingatoare ,doar una iesind intr-un final castigatoare.In campionat Manchester United este peste Arsenal insa nu se compara un meci de campionat cu un meci greu din cupa.In prezent diavolii sunt pe locul 3 in Premier League.