Vineri, 20 februarie 2015 a fost dat startul returului Ligii 1, dupa o pauza de aproximativ 2 luni. Incepand cu acest retur de campionat, meciurile din Liga 1 pot fi urmarite in direct si pe Digisport(pe langa Look TV si Dolce Sport), astfel avand acces la meciurile din Liga 1 abonatii tuturor companiilor de cablu.

Primul meci al acestei etape s-a desfasurat vineri de la ora 18:00, Viitorul Voluntari fiind invinsa pe teren propriu de CSMS Iasi cu scorul de 3-0. Golurile formatiei oaspete au fost marcate de catre Ciucur(minutele 25 si 85) si Florin Plamada(minutul 45+2).

Petrolul Ploiesti a invins pe teren propriu cu scorul de 1-0 pe FC Brasov, meciul desfasurandu-se vineri de la ora 20:30.

Golul care i-a adus victoria formatiei ploiestene a fost marcat de catre Felipe Teixeira in minutul 72.

Sambata de la ora 18:00 s-a desfasurat meciul Gaz Metan Medias - FC Botosani, incheiat la egalitate, scor 1-1. Primii care au marcat au fost mediesenii prin Curtean in minutul 33, botosanenii revenind pe tabela de marcaj prin golul marcat de Hadnagy in minutul 73. Arbitrul Istvan Kovacs a gresit grav refuzand acordarea unui penalty botosaneniilor in minutul 26, la scorul de 0-0, la un hent comis in propriul careu de Muth.

Tot sambata, dar de la ora 20:30, s-au intalnit la Galati, Otelul Galati si Dinamo Bucuresti. Singurul gol al partidei a fost marcat de catre Marius Niculae in minutul 44, dupa o gafa imensa a portarului galatean, care a iesit gresit pe o centrare de la o lovitura de colt, si o balbaiala a defensivei galatene.

Duminica de la ora 15:30 la Giurgiu s-a desfasurat meciul dintre Astra Giurgiu si Concordia Chiajna incheiat nedecis, scor 2-2. Pentru Astra a marcat Fatai de 2 ori(in minutele 38 si 91), iar pentru Concordia a marcat Wellington, in minutele 76 si 93. Antrenorul Concordiei, Marius Sumudica a fost trimis in tribuna de catre centralul Alexandru Tudor la solicitarea asistentului, imediat dupa ce echipa sa a egalat la 1.

Partida dintre U Cluj si ASA Targu Mures, disputata duminica de la ora 18:00 a fost castigata de catre ASA Targu Mures cu scorul de 3-0. 2 dintre golurile formatiei din Targu Mures au fost marcate din penalty, primul in minutul 22 de catre N'Doye, iar al doilea de catre Hora in minutul 94. Celalalt gol al partidei a fost marcat de catre Bumba in minutul 76. U Cluj a jucat in inferioritate numerica inca din minutul 21, fundasul clujean Gravenberch provocand primul penalty si fiind eliminat.

Surpriza acestei etape s-a produs in Ghencea, unde Rapid Bucuresti a reusit sa invinga liderul autoritar al campionatului, FCSB, cu scorul de 1-0, partida incepand de la ora 20:30.

Singurul gol al partidei a fost inscris de catre Gecov in minutul 60.

Luni s-au desfasurat ultimele partide ale acestei etape.

De la ora 18:00 la Piatra Neamt s-a desfasurat meciul dintre Ceahlaul Piatra Neamt si CFR Cluj, incheiat la egalitate 0-0. Acesta a fost prima partida oficiala a Ceahlaului disputata sub conducerea noului patron, italianul Angelo Masone, si a noului antrenor, brazilianul Ze Maria. Ceahlaul nu a putut invinge pe CFR Cluj desi a evoluat in superioritate numerica inca din minutul 19 dupa eliminarea lui Szilard Veres.

Partida dintre Pandurii Targu-Jiu si CS U Craiova s-a desfasurat de la ora 20:30 la Targu-Jiu, Pandurii fiind invinsa prin golul marcat de Taher Bawab in minutul 57 al meciului. Arbitrul acestei partide, Ovidiu Hategan, le-a refuzat un penalty gorjenilor in minutul 14 la scorul de 0-0 la un fault in careu al lui Baluta asupra lui Nicoara, arbitrul fiind extrem de aproape de faza.

Etapa a 19-a programeaza urmatoarele partide: Concordia Chiajna - Otelul Galati, FC Botosani - Petrolul Ploiesti, CSMS Iasi - Gaz Metan Medias, Dinamo Bucuresti - U Cluj, CS U Craiova - FCSB, CFR Cluj - Pandurii Targu-Jiu, FC Brasov - Astra Giurgiu, ASA Targu Mures - Ceahlaul Piatra Neamt, Rapid Bucuresti - Viitorul Voluntari. #Google