Steaua a reusit sa incheie stagiul de pregatire contra celor de la Maribor cu un egal 0-0. Galca nu s-a putut baza pe mai multi jucatori deoarece acestia au fost convocati de Anghel Iordanescu pentru meciurile de pregatire ale nationalei.Desi tehnicianul stelist a incheiat stagiul cu un egal are si motive de bucurie deoare a revenit pe teren un jucator care n-a evoluat niciun minut in anul 2015.Este vorba despre Lucian Filip, cel care in sezonul trecut era un titular in echipa din ghencea .De multe ori Lucian Filip a fost preferat in locul lui Latovleci care avea evolutii foarte nesigure si in plus de asta se afla in ultimele 6 luni de contract si nu doreste sa-si prelungeasca contractul.

Fundasul stelist Lucian Filip a fost introdus pe teren in minutul 61 si a jucat primele minute in anul acesta dupa operatia suferita la piciorul drept.Stelistului i-au fost extrase suruburile pe care le avea introduse in picior in urma unei accidentari mai vechi.Cota de piata a lui Filip a crescut si a ajuns la 1,1 milioane de euro care a reusit sa isi treaca in cont 23 de partide in sezonul trecut .In acest timp el a reusit sa inscrie un gol ,in partida din Europa League cu Rio Ave,si a mai oferit 2 pase de gol.

Galca pare a se fi hotarat in privinta primului 11 iar o mare surpriza pare a fi Guilherme de care evolutie a fost foarte multumit tehnicianul.Un alt lucru care ii da de gandit lui Galca este faptul ca Latovleci va pleca din vara lui 2015 si vrea de pe acum sa il integreze pe Guilherme in prima echipa ,sa aiba jocuri in picioare si sa reuseasc accederea in grupele Champions League .Toti din partea Stelei incepanad de la jucatori pana la conducatori nu isi doresc sa se repete istoria din anul precedent cand a fost eliminata de Ludogoret si s-au pierdut foarte multi bani.In defensiva in locul lui Szukala probabil va evolua Luchin insa are un adversar pe masura in numele lui Gabi Tamas care isi asteapta randul.La mijloc probabil vor evolua Prepelita cu Bourceanu .In fata vor evolua probabil Chipciu ,Tanase,Rusescu iar varf impins Keseru.