Atacantul roman Ciprian Marica se pare ca si-a revenit dupa accidentarea suferita care l-a tinut departe de gazon,de joc ,de iarba .Internationalul roman a marcat golul dupa 4 luni si jumatate de pauza,de absenta .

Romanul a marcat in Cupa Turciei pe terenul celor de la Galatasaray .Varful in varsta de 29 de ani de la Konyaspor a reusit sa marcheze in minutul 20 dupa o lovitura libera de la 22 de metri ,lateral stanga cu o executie superba ,in vinclul portii lui Bolat in partida care conta pentru optimile Cupei Turciei.Ciprian a inscris cand scorul era 2-0 pentru gazde care au inceput partida extrem de furibund.De cand se afla la echipa din Turcia Marica mai marcase in campionat pe data de 28 septembrie contra celor de la Erciyesspor,meci terminat la egalitate scor 1-1.Dupa o perioada grea in care varful roman si-a facut recuperarea la Stuttgart totul pare sa revina la normal pentru jucator care se pare ca ar fi starnit si interesul celor de la Vfb Stuttgart din Bundesliga ,formatie pentru care a mai evoluat in perioada 2007-2011 ,in care a marcat 30 de goluri in 132 de prezente in Bundesliga.

Din pacate Konyaspor nu a avut foarte mult noroc si golul marcat de Marica nu a insemnat foarte mult deoarece echipa sa a pierdut cu scorul de 1-4,toate goluriile fiind marcate in prima repriza.Dupa pauza Galatasaray n-a mai fortat deloc iar Mario Felgueiras a fost nevoit sa intervina salvator in 2 randuri.Romanii Gabriel Torje si Ciprian Marica au prins fluierul de final de partida pe teren ,iar micutul Torje chiar a avut o ocazie uriasa cand a trimis in bara un sut foarte puternic de la aproximativ 10-11 metri.

Golurile partidei au fost marcate de Burak Yilmaz in minutul 10 ca mai apoi sa inscrie Wesley Sneijder in minutul 16,Ciprian Marica in minutul 20 iar apoi a urmat dezastrul pentru Konyaspor prin golurile lui Sneijder din minutul 34 iar in finalul primei reprize a inchis tabelul la scorul de 4-1 Olcan Adin.In campionatul Tuciei Konyasport ocupa locul dupa 19 etape la 6 puncte in fata de prima echipa care retrogradeaza.