Chelsea a devenit favorita la calificarea in sferturile Champions League ,dupa ce a remizat in deplasare la PSG,scor 1-1.Campioana Frantei a fost cea insa care a avut ocaziile si sansa mai mare de a castiga partida,lucru recunoscut si la finalul partidei de antrenorul celor de la Chelsea.

Jose Mourinho a recunoscut ca PSG merita probabil victoria insa fotbalul se joaca pe goluri.In prima repriza echipa care a dominat a fost cea a lui Mourinho,a fost o repriza in care francezii i-au lasat posesia mingii,fara sa ii supuna vreunei presiuni astfel ca englezii nu au avut probleme in a contra repriza.Spre deosebire de prima repriza in cea de a 2-a PSG a intrat astfel in meci ,mult mai hotarata si mai determinata .Adversarii i-au presat pe englezi,au fost agresivi,,au recuperat repede mingea si au jucat mingea din prima.

A fost repriza lor si scorul de pe tabela reflecta acest lucru,trebuie sa fim sinceri,portarul nostru a avut interventii foarte bune ,scorul este foarte bun pentru noi mai ales ca am marcat in deplasare un gol si am primit doar 1 de asemenea.Tehnicianul englez a tinut sa il felicite si sa il laude pe elevul sau din poarta englezilor care a aparut foarte bine si sigur pe el, este vorba despre belgianul Thibaut Courtois insa nu a uitat nici de veteranul Petr Cech ,care a facut cateva jocuri excelente in campionat.Antrenorul celor de la Londra a declarat ca daca fotbalul s-ar juca in 9 oameni plus 2 portari nimeni nu ar avea nici cea mai mica sansa contra echipei sale.

Desi acest scor le confera statutul de favorit lui Chelsea antrenorul lor a tinut sa-i avertizeze de puterea adversarului si nu trebuie sa priveasca meciul din Anglia ca pe unul usor deoarece nu va fi deloc asa,va fi un meci infernal de greu intre doua  forte ale Europei,ambele emitand pretentiile la castigarea competitiei.Tot Mourinho a declarat ca mai ramane o mansa retur de jucat in care totul se va decide pe Stamford Bridge.Totul este deschis oricarui rezultat cu asemenea jucatori precum au PSG ca Ibrahimovici,Cavani,Lavezzi sau Pastore.