Dupa un meci extrem de dramatic Besiktas Istambul s-a impus la loviturile de 11 metri, asta dupa ce in ambele partide scorul meciului a fost 1-0 pentru gazde. Turcii au reusit astfel sa se califice in optimile de finala Europa League, devenind totodata prima echipa care a reusit sa o elimine pe Liverpool la loviturile de departajare in aceasta competitie. In meciul din tur Liverpool a reusit sa o invinga pe Besiktas cu scorul de 1-0 insa acest lucru nu i-a descurajat pe turci si au luptat pana la final si au crezut in sansa lor desi nu era foarte mare.

Gruparea din Instambul a reusit sa trimita partida in prelungiri dupa ce Tolgay Arslan a reusit sa marcheze singurul gol a partidei in minutul 72 , la doar 11 minute dupa ce a fost introdus pe teren dupa un sut extraordinar din afara careului advers si in acelasi timp sa trimita partida in prelungiri si sa lase scorul la indemana oricarei echipei.

Partida putea sa nu mai ajunga in prelungiri insa Demba Ba a vrut sa fie o partida spectaculoasa, plina de dramatism si mult entuziasm cand a nimerit transversala portii celor de la Liverpool in minutul 92. Partida a continuat in acelasi ritm si fel , ambelor echipe fiindu-le frica de eliminare si nu si-au asumat foarte multe riscuri ceea ce a dus sa se ajunga la loviturile de departajare. Turcii au avut mult sange rece cand au executat loviturile de departajare si nu ratat nicio executie din toate 5 in timp ce englezii de la Liverpool au gresit tocmai la ultima executie cand Dejan Lovren n-a suportat presiunea si a trimis peste poarta si a lasat-o pe trupa de pe Anfield acasa anul acesta din orice Cupa Europeana, pana atunci mergandu-se cap la cap. Englezii au o istorie de acum un deceniu cand evoluau pe vremea aceea in Finala UEFA Champions League contra italienilor de la AC Milan tocmai pe aceasta arena si au reusit o adevarata minune cand au reusit sa intoarca soarta partidei care la pauza parea terminata italienii conducand cu scorul de 3-0 dar englezii au revenit si au reusit sa castige finala UCL.