Barcelona avea sansa de a se apropia la doar 1 singur punct de Real Madrid si a fructificat din plin aceasta ocazie invingand-o pe Atletico Bilbao cu scorul de 5-2.In minutul 15 Barcelona a reusit sa deschida scorul prin nimeni altul decat Lionel Messi care a inscris dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri .Prin acest gol Messi si-a trecut in cont cel de-al 2-lea gol inscris din lovitura libera in acest sezon de La Liga.Primul a fost in partida contra celor de la Sevilla cand a reusit sa-l depaseasca pe Telmo Zarra in topul gogheterilor all- time din campionatul Spaniei.Se pare ca golgeterul celor de la Barcelona si-a revenit la forma lui de invidiat reusind sa inscrie 8 goluri in ultimele 5 partide in timp ce rivalul sau de la Real Cristiano Ronaldo a reusit sa inscrie doar de 2 ori,ceea ce se vede si in topul golgeterilor Messi apropiindu-se doar la 5 goluri diferenta.

A urmat apoi replica bascilor insa Claudio Bravo l-a blocat excelent pe Aduriz,inainte ca Messi sa-i centreze perfect lui Luis Suarez dar acesta a ratat incredibil.Uruguayanul a reusit sa se revanseze putin mai tarziu cand a marcat al 3-lea gol pentru el in La Liga.Urmeaza apoi 2 ratari mari ,prima fiind a lui Neymar ratand din cativa metri ca mai apoi Aduriz sa nimereasca bara la ultima ocazie a primei reprize.Apare speranta pentru Bilbao care reduce din diferenta prin Mikel Rico insa bucuria lor n-a durat mult deoarece Barcelona a marcat de 2 ori in doar 2 minute .De Marcos a deviat in propria lui poarta o minge trimisa de Messi ca mai apoi Neymar sa-si treaca numele pe lista marcatorilor cu al 16 -lea gol din acest sezon.

O noua rabuznire a bascilor care reduc proportiile scorului prin Aduriz care a marcat golul cu numarul 100 in La Liga.Dupa gol urmeaza un moment delicat pentru Atletico care pierde un om ,Etxeita fiind eliminat pentru o intrare dura asupra lui Suarez.Pedro intrat in locul lui Suarez reuseste sa stabileasca scorul final ,acela de 5-2 iar Barcelona se apropie la doar 1 punct de Real Madrid.