Aseara au avut loc 2 din partidele din optimile Uefa Champions League .Intr-una din partide Barcelona a reusit sa se impuna cu scorul de 2-1 contra englezilor de la Mancester City .Marcatorii partidei au fost Aguero pentru Mancester City iar pentru Barcelona a marcat o dubla Luis Suarez.Cu aceasta victorie spaniolii au luat o optiune serioasa de a se califica in sferturile competitiei insa cu siguranta nu va fi o partida usoara nici pe Camp Nou ,desi probabil catalanii cred ca soarta calificarii e decisa.

Dupa doar 20 de minute defensiva campioanei Angliei a cedat ,Kompany gresind iar Luis Suarez a profitat din plin si a deschis scorul si a incins partida.

Meciul curgea in terenul advers a lui Mancester City iar Lionell Messi a luat pe cont propriu o incursiune in care a destabilizat apararea adversa si i-a pasat la Jordi Alba care a centrat perfect pentru ca Luis Suarez sa reia in plasa portii si sa duca scorul partidei la 2-0,un scor destul de linistitor pentru catalanii care deja se gandeau la meciul de pe teren propriu si chiar la calificarea deja adjudecata in sferturi. A venit apoi randul lui Messi care a avut o ocazie uriasa de a inscrie insa portarul Hart a scos formidabil si a tinut-o in viata pe Mancester deoarece daca chiar ar fi fost 3-0 cu siguranta partida ar fi fost incheiata pentru campioana Angliei.In finalul primei reprize Barcelona rateaza iar o sansa uriasa de a marca prin Dani Alves care a trimis in transversala intr-o repriza in care echipa gazda parca ar fi fost inexistenta.

Englezii au iesit mai motivati de la cabine si mai treziti la realitate ratand 2 ocazii de gol prin Dzeko care prima data a trimis pe langa poarta iar apoi a trimis in portarul advers. In cele din urma City a dat semne de revenire cand a reusit sa marcheze prin Kun Aguero,insa totul a fost doar un dus rece deoarece dupa mai multe momente bune avute de echipa gazda aceasta ramane in inferioritate numerica dupa ce Clichy a vazut al 2-lea cartonas galben si implicit pe cel rosu.In prelungiri Messi a ratat un penalty si partida s-a incheiat 2-1 pentru Barcelona.