Jucatorii echipei Monaco sarbatoresc victoria obtinuta in fata celor de la Arsenal.

Monaco, a patra clasata in Franta, a dat lovitura la Londra in primul duel cu Arsenal din "optimile" Champions League.

Monaco a pus piciorul pe minge, aseara, in deplasare, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor si a invins echipa Arsenal Londra cu scorul de 3-1 .

Golurile au fost marcate de Kondogbia in minutul 38, Berbatov in minutul 53 si Ferreira-Carasco in minutul 94 pentru AS Monaco, respectiv Oxlade-Chamberlain in minutul 91 pentru Arsenal.

Meciul Arsenal Londra - AS Monaco a fost unul special pentru antrenorul englezilor, Arsene Wenger, pentru ca el a pregatit timp de sapte ani echipa Monaco.

" La tragerea la sorti mi-am spus ca este bizar. Practic, viata mea a fost impartita intre aceste doua cluburi", a spus Arsene Wenger cand si-a aflat adversara din optimile Ligii Campionilor.

Echipa franceza le-a dat clasa celor de la Arsenal.

Gruparea din Principat a deschis scorul prin Geoffrey Kondogbia, in minutul 38, cu un sut spre poarta caruia portarul columbian David Ospina nu i-a putut face fata.

Desi Arsenal a detinut mai mult balonul in prima repriza, in special prin mobilitatea cilianului Alexis Sanchez, care a avut de cateva ori sansa de a marca, in minutul 53 jucatorul Dimitar Berbatov marcheaza cu un sut in diagonala de la dreapta in interiorul portii, printr-un contraatac declansat de Fabinho si continuat de Martial iar scorul devine 2 -0.

Arsenal putea reduce din diferenta dar, dupa ce Subaciuc a respuns sutul lui Alexis, Giroud a ratat in minutul 57.

Cand lucrurile pareau ca s-au definitivat, finalul partidei a adus mai multe emotii pentru ambele echipe. Alex Oxlade - Chamberlain a marcat in primul minut al prelungirilor, cu un gol din afara careului si cei de la Arsenal au sperat intr-o victorie. Dar in minutul 94 Yannick Ferreira-Carrasco a marcat pentru scorul final de 3-1 dintr-un notabil contraatac.

Returul se va disputa in data de 17 martie 2015 la Monte Carlo.