Fostul antrenor al celor de la Getafe, Cosmin Contra a reusit sa isi indeplineasca primul obiectiv pe banca celor de la Guangzhou R&F, cand a calificat-o in grupele Asia Champions League. Ceea ce este mai fantastic este faptul ca s-a calificat pentru prima data in istorie, dupa victoria cu 3-1 impotriva celor de la Central Coast Mariners iar Contra a dedicat victoria fanilor.

Echipa lui Contra s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul australienilor iar primul meci in grupe il va disputa in data de 24 februarie. Contra a declarat la conferinta de presa ca punctul-cheie al partidei a fost marcarea primului gol foarte repede.

Un alt moment esential a fost acela cand desi echipa antrenata de roman a fost supusa unei mari presiuni, echipa chineza a reusit sa majoreze scorul iar partida s-a mai linistit.

Cosmin a explicat faptul ca a exersat foarte mult la antrenamente, fazele de contraatac si considera ca punctul forte al echipelor antrenate de el este exact contraatacul prin care reusesc tot timpul sa isi surprinda adversarii. Guangzhou a deschis scorul contra celor de la Central Coast Mariners in minutul 8 prin Jiang Ning, iar Lu Lin a majorat diferenta in minutul 57, ca mai apoi scorul sa devina 3-0 prin autogolul lui Josua Rose. Scorul final a fost stabilit de Trfiro in minutul 92, scor final 3-1.

Cosmin Contra a dedicat victoria si calificarea, suporterilor, spunand ca este un cadou pentru acestia de Anul Nou .

Pe data de 19 februarie incepe festivalul primaverii care marcheaza inceputul Anului Nou chinezesc.

Desi echipa antrenata de Contra a fost nevoita sa joace 2 meciuri de calificare pentru ajunge in grupele Asiei Champions League, romanul a declarat ca nu cunoaste detalii despre adversarii sai, insa au destul timp pentru a se informa. Tot Contra crede ca au sanse reale de a castiga grupa, chiar daca echipa lui vine din calificari.

Adversarii echipei romanului in grupa Asiei Champions League, sunt japonezii de la Gamba Osaka, sud-coreenii de la Seongnam Fc si thailandezii de la Buriram United .