Sarbul Novak Djokovic a reusit sa castige finala de la Australian Open contra britanicului Andy Murry cu scorul de 7-6(5),6-7(4),6-3,6-0 .Nole a fost ajutat din tribuna de fostul mare campion Becker ,sarbul reusind sa mai egaleze allte 5 mari legende in tenis. Este vorba despre Lendl,Perry,Agassi,Connors si Rosewall fiecare cu cate 8 titluri de grand slam castigate.Liderul mondial a reusit sa castige al 8 titlul de grand slam si a al 5 -lea titlu la Australian Open.

Djokovic a reusit un lucru uluitor reusind sa-i depaseasca la numarul de titluri castigate la Melbourne pe Agassi si Roger Federer ,fiecare din ultimii 2 avand cate 4 titluri castigate la Australian Open. Meciul putem spune ca a decurs conform asteptarilor dandu-l pe Djokovic drept favorit. Primul set a fost unul echilibrat in care s-a ajuns la tie-break acolo reusind sa se impuna numarul 1 mondial la 5. Al 2 set a decurs in aceeasi directie fiind foarte echilibrat si acesta cu ghemuri lungi si s-a ajuns iar la tie-break insa de aceasta data a reusit sa se impuna Andy Murry la 4. Setul 3 deja Djokovic joaca mai bine si face break dupa o dubla greseala a lui Andy la scorul de 4-3 pentru el, si il castiga cu 6-3. In ultimul set Djokovic face break dupa break si castiga clar setul cu scorul de 6-0 si totodata partida cu 3-1 la general.

A fost o partida superba cum am vrea sa tot vedem la finalel de Grand Slam. A fost un turneu fara mari surprize in final,dupa ce la baieti a reusit sa se impuna numarul 1 mondial ,adica Novak Djokovic iar la fete s-a impus alt lider mondial Serena Williams care a jucat finala contra numarului 2 mondial Maria Sarapova,deci dupa cum asteptam capi de serie nu le-au inselat asteptarile telespectatorilor si spectatorilor.La dublu au reusit sa se impuna echipa formata din italienii Simeone Bolelli si Fabio Fognini care au castigata finala contra perechii francere Pierre Herbert si Nicolas Mahut cu scorul de 6-4,6-4. In semifinale echipa campiona i-a eliminat pe romanul Horia Tecau si olandezul Jean Roger.