Golgheturul celor de la PSG a fost din nou decisiv in disputa cu Saint-Etienne din Cupa Frantei. Suedezul pentru a nu stiu cata oara a fost eroul parizienilor in meciul din "sferturile" Cupei Ligii Frantei. Atacantul de 33 de ani a marcat singurul gol al partidei de pe Stade Geoffroy-Guichard. Fanii gazdelor au fost foarte indignati de faptul ca la faza golului starul suedez ar fi trimis mingea cu mana in poarta, fapt care nu este adevarat. Zlatan a marcat un gol superb cu piepul, perfect valabil si de o importanta deosebita. Partida a fost intrerupta aproximativ 10 minute dupa marcarea golului deoarece fanii echipei gazde au aruncat cu obiecte pe teren, centralul Said Enjjimi fiind nevoit sa intrerupa partida pana ce s-au mai calmat spiritele.

Cei trei arbitrii au intrat la vestiare unde au avut discutii cu antrenorii, dar si cu oficialii partidei. Jucatorii celor 2 echipe nu au parasit terenul de joc si au efectuat miscari de incalzire pentru a fi scosi din ritmul intens al partidei. In cele din urma partida s-a reluat insa tabela de marcaj nu s-a mai modificat pana la finalul jocului. Psg deci este a doua echipa calificata in careul de asi, acolo unde a mai ajuns si Bastia de Rennes cu scorul de 3-1,acestia din urma avand 2 oameni eliminati la finele jocului. Astazi se joaca si ultimele 2 meciuri din sferturile de finala ale Cupei Ligii Frantei .Vom avea parte de 2 partide foarte interesante : As Monaco-Guingamp si Lille- Nantes.PSG doreste sa castige acest trofeu, mai ales ca in campionat nu o duce foarte bine ,in ultima etapa pierzand cu 4-2 dupa ce a condus cu 2-0.

In campionat Psg se afla pe locul 4 ,pe primul loc revenind Ol, Lyon dupa o lunga perioada de pauza. Diferenta de puncte nu este mare(4 pcte) asa ca echipa din Paris se gandeste foarte serios la castigarea campionatului.Intre primele 4 echipe se duce o lupta foarte stransa ,fiecare luptand pentru fiecare punct pus in joc si la finalul sezonului cand se va trage linie sa fie campioni. Asadar sa urmarim cu mare interes si placere campionatul si cupa Frantei.