Steaua a disputat primul joc pe anul 2015(unul amical) in fata uneia dintre cele mai puternice echipe din lume Borussia Dortmund si nu s-a facut deloc de ras,ba dimpotriva stelistii au prestat un joc foarte bun,a avut momente in care a pus-o in dificultate pe echipa germana.Nemtii au castigat cu 1-0,desi se poate spune ca putin nemeritat,dupa cum a decurs jocul.In prima repriza jucatorii lui Galca au facut un joc defensiv foarte bun cu toate ca printre titularii obisnuiti se numarau si cateva rezerve.In schimb antrenorul Jurgen Klop a trimis din start pe teren tot ce avea mai bun.Stelistii nu s-au speriat de adversar si Keseru a avut prima ocazie repede in minutul 4,dupa ce a primit o pasa foarte buna de la Alin Tosca dar atacantul stelist s-a precipitat si a tras pe langa stalpul portii desi era singur cu portarul.Tot Keseru in minutul 16 a avut sansa unui sut mingea fiind perfecta pentru o noua executie marca Claudiu Keseru insa acesta a preferat o pasa in lateral pentru Cristi Tanase care a fost blocat .Doua minute mai tarziu si-a aratat coltii si Dortmund dupa o actiune purtata foarte bine pe stanga de Papastathopolos si irosita de Jojic care a sutat peste poarta.

A venit momentul apoi sa se remarce si tanarul portar al stelei Cojocaru.Campioana romaniei s-a stins incet deoarece Bourceanu si Breeveld nu mai faceau fata presiunii de la mijloc terenului dar a avut o ocazie buna dintro lovitura libera la un sut puternic tot a lui Keseru.A urmat din nou momentul de a iesi la rampa a lui Cojocaru care a parat spectaculos in situatie de unu la unu cu Immobile.Steaua a pornit cu motoarele turate a doua repriza si abia dupa 2 minute de la reluare Tanase centru iar Keseru reia cu capul insa nimereste trasnsversala portii.Peste 7 minute Keseru se trezeste cu mingea pe piciorul drept in care si se grabeste sa traga la poarta insa trage intr-un fundas.A fost si momentul de debut pentru Enceanu la Steaua care a intrat pe final.Unicul gol a fost marcat in minutul 84 cand apararea stelista a fost surprinsa de o pasa geniala a lui Ginter pentru Blaszczykowski iar acesta n-a ratat tinta.Asa s-a incheiat meciul cu un joc bun prestat de Steaua.