Jucatoarea de tenis Simona Halep, numarul trei mondial si a treia favorita a turneului de Grand Slam de la Melbourne, a debutat cu o victorie in minimum de seturi in fata jucatoarei cu numarul 50 mondial, italianca Karin Knapp. Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, se desfasoara intre 19 ianuarie-1 februarie pe terenurile de la Melbourne Park.

Desi tabela nu indica un scor strans, Simona a intrat relativ greu in meci, pierzandu-si serviciul atat in debutul primului set, cat si in cel de-al doilea. Constanteanca a revenit insa, castigand cu usurinta o serie de game-uri pe serviciul adversarei, care a impartit greseli nefortate in stanga si-n dreapta, ajungand la un total de 40.

Prin comparatie, Simona a facut 26 de greseli nefortate, un numar ridicat pentru jucatoarea cu locul trei mondial, dar suficient sa ii asigure romancei prima victorie de la Melbourne, in aproximativ 86 de minute. O jucatoare cu o talie impresionanta, Karin Knapp fusese protagonista unei partide-maraton impotriva Mariei Sharapova, meci castigat la limita de jucatoarea rusoaica cu scorul de 6-3 4-6 10-8 la capatul unei lupte incrancenate care a durat trei ore si 28 de minute, sub un soare dogoritor care urcase temperatura la 43 de grade Celsius.

Intrebata daca este multumita de felul in care a jucat astazi, Simona Halep a declarat: "Forehand-ul meu nu a functional foarte bine astazi, dar sunt sigura ca data viitoare voi juca mai bine. Ma simt bine si sunt sigura ca voi avea sansa sa castig multe meciuri [aici]", a declarat jucatoarea pentru editia online a The Sydney Morning Herald.

In turul doi Simona Halep o va intalni pe reprezentanta gazdelor Jarmila Gajdosova, ocupanta locului 62 mondial, care se afla pentru prima oara pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, dupa nu mai putin de noua incercari esuate. Jucatoarea de 27 de ani se afla momentan intr-o forma buna pe care a aratat-o la Sydney, unde a ajuns pana in sferturile de finala ale turneului, pierzand in fata castigatoarei turneului, Petra Kvitova, numarul 4 mondial. Jarmila Gajdosova, care in trecut a ocupat in trecut numarul 25 in clasamentul WTA, a trecut in primul tur in minimum de seturi de o alta reprezentanta a tarii noastre, Alexandra Dulgheru, cu scorul de 6-3 6-4.

Anul trecut Simona Halep s-a oprit in sferturile de finala ale Australian Open, fiind invinsa de jucatoarea slovaca Dominika Cibulkova, care a disputat apoi finala in fata castigatoarei titlului, chinezoaica Li Na.