AC Milan a inceput anul 2015 cu stangul. Echipa lui Inzaghi a pierdut cu Atalanta de pe teren propriu cu scorul de 1-0 si are un singur punct obtinut in 2015. Este pentru prima data de cand la conducere este Berlusconi cand Milan nu reuseste sa castige in primele 3 etape ale unui an calendaristic. Asadar Atalanta a dat lovitura pe terenul Milanezilor si le-a produs a treia infrangere din acest an totodata obtinand al 3-lea succes consecutiv pe San Siro din ultimii sapte ani.In minutul 4 al partidei a aparut si prima ocazie in contul celor de la Milan cand Bonaventura a avut prima sansa apoi au pus stapanire pe joc oaspetii iar in minutul 18 Denis a trimis in bara iar Zappacosta l-a intins si el pe Diego Lopez la aceeasi faza. A urmat apoi surpriza din minutul 33 cand Atalanta deschide scorul prin German Denis dupa o pasa venita de la Moralez.Desi Milan trebuia sa egaleze si sa caute golul urmatoarea ocazie i-a apartinut tot Atalantei cand Cigarini a sutat in bara,in timp ce Milan a reactionat prin Menez la o lovitura libera in care gazdele au folosit o schema inedita si putin le-a lipsit pentru a egala.In a doua repriza Milan a tot incercat in zadar sa egale si n-a avut ocazii clare,Atalanta pe final putea sa-si dubleze avantajul insa Diego Lopez a avut o interventie excelenta si scorul a ramas acelasi pana la final.O ultima ocazie a avuto Rami dar nu l-a putut invinge pe Sportiello.Urmatoarea partida pentru Milan este cea cu Lazio de sambata de la ora 21:45 in direct la digi sport 1 ,o partida de foc si foarte grea pentru milanezi si se poate contura o a patra partida la rand din 2015 fara victorie ceea ce ar fi un adevarat esec pe Inzaghi si echipa lui.O veste buna pentru Milan e faptul ca Ignazio Abate si-a prelungit contractul cu cei de la Milan pentru trei sezoane .Contractul acestuia expira in iunie 2015.Un alt jucator a semnat cu Milan,este vorba de Alessio Cerci care va fi imprumutat 16 luni de la Atletico Madrid,Milan imprumutandu-l pe Fernando Torres la Atletico.